Prema njegovim riječima Crna Gora i zemlje u okruženju u utorak su bile na udaru jakog toplotnog talasa koji je i u ostalim gradovima naše zemlje uslovio ekstremno visoke temperature vazduha.
Najsvježije je bilo, prema podacima Hidrometeorološkog zavoda Crne Gore, na Žabljaku 30 stepeni. Na Cetinju je bilo 37,8, u Nikšiću 36,9, Pljevljima 35,4, a u Kolašinu 34 stepena. U Ulcinju je u 15 sati izmjereno 39,3, u Herceg Novom 33,9, a u Baru 32 stepena.
Brojke pokazuju da je u cijeloj zemlji bilo vrelo tokom čitavog dana. Tako je u 17 sati u Podgorici izmjeren 41 stepen, a u Pljevljima 31,2. Živa u termometru u Nikšiću je pokazivala 33,7; Herceg Novom 35,5; Ulcinju 36, Cetinju 37, 8 i Baru 30,4. U isto vrijeme u Kolašinu je izmjereno 28,1, a na Žabljaku 27,4 stepena.
Uprkos temperaturnom rekordu u podgoričkoj Hitnoj pomoći i Kliničkom centru juče je stanje bilo gotovo redovno. Službi Hitne pomoći se javilo oko 70 pacijenata. Prema riječima doktora Ivana Lekića uobičajeni broj pacijenata je od 70 do 90, tako da se ne može govoriti o nekim vanrednim okolnostima.
- Imali smo 14 kućnih posjeta, četiri transporta a 14 pacijenata je upućeno u Urgentni blok. To su najčešće hronični bolesnici, sa srčanim i respiratornim tegobama koji se javljaju zbog pogoršanja akutnog stanja. Izvjestan broj pacijenata se žalio na stomačne tegobe a posjetili su nas i pacijenti koji su bili izloženi suncu – naveo je za Pobjedu dr Lekić.
On je hroničnim bolesnicima preporučio da redovno uzimaju terapiju, da idu na redovne kontrole, a pacijentima sa stomačnim tegobama „da se pridržavaju režima higijensko – dijetetskog načina ishrane“.
- Ne smiju da uzimaju alkoholna i gazirana pića, kafu… Preporučuje se da ne izlaze iz kuće od 10 do 17 časova i da nose laganu odjeću od prirodnih materijala, svijetle boje, šešire i sunčane naočare – zaključio je sagovornik Pobjede.
U Urgentnom centru Kliničkog centra Crne Gore u utorak nije bilo vanrednog stanja niti povećanog broja pacijenata u odnosu na prosjek. Kako je za Pobjedu kazao hirurg Dimitrije Burzan, koji obavlja i funkciju zamjenika direktora u Urgentnom centru, u svim njihovim ambulantama dnevno se javi od 80 do 90 pacijenata.
- I pored izrazito visokih temperatura, kod nas nije bilo vanrednog stanja i povećanog broja pacijanata. Najviše dolaze hronični bolesnici usljed pogoršanja zdravstvenog stanja, ali uzrok tome uglavnom nijesu visoke temperature. Ti bolesnici su odgovorni i savjesni i ne izlažu se prekomjerno spoljnim uticajima, kako bi izbjegli posljedice koje prouzrokuju visoke temperature. Mlađi pacijenti ovih dana najčešće se žale na glavobolje – rekao je za Pobjedu doktor Burzan.
Redovno stanje bilo je i na gradilištima u Podgorici. Rekordne temperature nijesu omele građevince u svakodnevnim poslovima. Tako je radnika bilo na skelama, kranovima, za mješalicama. Većina bez majica a samo poneki sa kacigom na glavi rutinski su odrađivali poslove.
Koji poslodavci nijesu poštovali preporuku Ministarstva rada i socijalnog staranja, da preraspodijele radno vrijeme i izbjegavaju aktivnosti od 12 do 16 sati, teško da ćemo znati, piše Pobjeda. Sa jedne strane problem je nedostatak inspektora, a sa druge to što je riječ samo o preporuci koja nema uporište u zakonu.
Dejstvo tropskog talasa koji je juče obarao rekorde biće kratkotrajno. Sinoptičari već za danas najavljuju osvježenje u vidu četiri do pet stepeni niže temperature.
Oni najavljuju da će do nedjelje temperatura postepeno padati, nešto izraženije na sjeveru. Danas će biti sunčano i toplo a najviša temperatura iznosiće 39 stepeni.
Tokom dana doći će do slabog do umjerenog razvoja oblačnosti, a ponegdje je moguća i kratkotrajna nestabilnost. Vjetar slab do umjeren, u večernjim satima kratkotrajno pojačan, uglavnom sjeverni. Jutarnja temperatura iznosiće od 11 do 25, najviša dnevna od 27 do 39 stepeni.