Mitropolija crnogorsko-primorska SPC i njena Eparhija budimljansko-nikšićka dobiće ukupno 126.200 eura u okviru Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2021. godinu. Najviše novca, 79.000 eura, dobiće Eparhija budimljansko-nikšićka, dok će Mitropoliji biti uplaćeno 47.200 eura, saznaje Pobjeda. Ove dvije ispostave Srpske pravoslavne crkve, dakle, po broju odobrenih projekata i po ukupnoj sumi, najveći su dobitnici konkursa koji je Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta raspisalo u julu prošle godine.
U prijedlogu Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2021. godinu, koji je potpisala ministarka Vesna Bratić i Vladi Crne Gore dostavila na razmatranje krajem decembra prošle godine, navodi se da ukupan iznos opredijeljenih sredstava za zaštitu i očuvanje kulturnih dobara iznosi 340.550 eura, koji će biti raspoređen na 27 projekata. Mitroplija i Eparhija dobile su podršku za ukupno 13 projekata.
MANASTIRI
U oblasti arheoloških i konzervatorskih istraživanja, prihvaćena su tri projekta, koji će ukupno koštati 41.000 eura. Eparhija budimljansko-nikšićka dobiće 13.000 za arheološka istraživanja starih konaka Manastira Đurđevi Stupovi, u Beranama. U obrazloženju se navodi da su prilikom nivelacije terena, 2008. godine, otkriveni arhitektonski ostaci konaka u porti Manastira, te je JU Polimski muzej iz Berana obavio zaštitna arheološka istraživanja. Tom prilikom se došlo do novih saznanja o objektu nekadašnjih konaka, dužine 20 i širine šest metara.
''Radi bližeg sagledavanja ovih arhitektonskih nalaza, i eventualno novih otkrića aktivnosti će se odnositi na sprovođenje sistematskih arheoloških istraživanja od strane JU Polimski muzej'' navodi se u obrazloženju.
Eparhija budimljansko-nikšićka dobiće 18.000 eura za arheološka istraživanja i konzervaciju arheoloških nalaza sa platoa u Manastiru Samograd, u Bijelom Polju. I na ovoj lokaciji, u periodu od 2017. do 2019. godine, Polimski muzej iz Berana je sproveo tri godišnje kampanje arheoloških istraživanja i preventivnih konzervatorskih mjera. Dobijeni novac bio bi utrošen za konzervatorske mjere i za nastavak istraživanja sa ciljem otkrivanja preostalih objekata za koje se pouzdano pretpostavlja da se nalaze na prostoru akropole i podgrada.
Kao treći projekat u oblasti arheoloških i konzervatorskih istraživanja, podržana je Opština Tuzi, sa 10.000 eura, za istraživanja i zaštitu lokaliteta Planica.
U oblasti konzervatorskih projekata i sprovođenja konzervatorskih mjera, prihvaćeno je 18 projekata, za koje je planiran iznos od 268.550 eura.
Eparhija budimljansko-nikšićka dobiće 9.000 eura za sanaciju Sabornog hrama Sv. Vasilija Ostroškog u Nikšiću. Kako se navodi u obrazloženju, hram je u lošem stanju, u pogledu prilaznog i bočnog stepeništa, potpornog zida od suhomeđe, fasade, stolarije, krova, enterijera, spomen-ploče posvećene poginulim crnogorskim i hercegovačkim borcima u oslobodilačkim ratovima 1875 – 1880. godine.
''Neophodno je sprovesti konzervatorska istraživanja koja su osnov za izradu konzervatorskog projekta u svim fazama, kako bi se pristupilo sanaciji eksterijera i enterijera kompleksa sa neposrednim okruženjem, u skladu sa propisima i pravilima konzervatorske struke'', navodi se u obrazloženju.
Eparhija je dobila i 6.000 eura za živopis u Đurđevim Stupovima, u Beranama, koji je oštećen.
''Aktivnosti se odnose na izradu konzervatorskog projekta i sprovođenje konzervatorskih mjera, a koje će u saradnji sa realizatorom obaviti JU Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, koja jedina u Crnoj Gori raspolaže stručnim kadrovima i opremom za sprovođenje ovih zahtjevnih poslova'', navodi se u obrazloženju.
Za Manastir Đurđevi Stupovi, na račun Eparhije, biće uplaćeno još 3.000 eura za izradu projekta uređenja terena u zaštićenoj zoni ovog kulturnog dobra.
''Projekat obuhvata izradu projektne dokumentacije, uređenje prilaza sa zapadne strane i riječnog korita, rekonstrukcije manastirske vodenice, ribnjaka i drugih sadržaja za građane, posjetioce i turiste'', navodi se u obrazloženju.
Eparhija će 25.000 eura dobiti i za Manastir Podvrh u Bijelom Polju.
''Kulturno dobro čine objekti: Crkva Sv. Nikole, zvonik i ostaci starih konaka. Konzervatorskim projektom iz 2019. godine utvđeno je loše stanje krova, deformacije sjevernog zida sa promjenama u kruni istog, pukotine na unutrašnjim zidovima, pukotina u oltarskoj apsidi, koja upućuje na slijeganje zida. U prvoj fazi su planirana arheološka istraživanja, sanacija temelja, zida, kamenog nadvratnika, zamjena poprečnih zatega i montaža podužnih zatega. Druga faza bi obuhvatila radove na rješavanju odvodnjavanja i sprečavanja prodora vode, kao i sanaciju oltarskog dijela'', navodi se u obrazloženju.
Pet hiljada eura dobiće Eparhija i za konzervaciju knjižne građe, arhivskih dokumenata, tekstila i drugih pokretnih kulturnih dobara u Istorijskom arhivu Crkvene opštine Nikšić, a u saradnji sa Centrom za konzervaciju i arheologiju.
HITNA SANACIJA
Mitropolija crnogorsko-primorska dobiće 10.000 eura za Crkvu Sv. Đorđa u Podgorici, jer je evidenirano oštećenje preslice i zvonika što, kako se ističe u obrazloženju, zahtijeva hitnu sanaciju koja će se realizovati u skladu sa izrađenim konzervatorskim projektom.
Mitropoliji će biti uplaćeno i 30.000 eura za uređenje sjeverne i južne porte i sanaciju prilaznog stepeništa Cetinjskom manastiru (I faza).
''Radovi se odnose na popločavanje u dijelu južne porte, prostora između konaka i objekta u kojem je Mitropolija, staze u prostoru sjeverne porte i oko dva grobna mjesta, sanaciju stepeništa, obnovi zelenih površina, revitalizacija postojećeg autohtonog rastinja kao i instalaciju rasvjete, sve u skladu sa propisima'', navodi se u obrazloženju.
Za postavljanje ograde na prilaznoj stazi sa stepeništem na Crkvi na Ćipuru Mitropolija će dobiti još 1.400 eura. Prijestonica Cetinje dobiće 2.750 eura za konzervatorski projekat i sanaciju kamene krune bunara na Balšića pazaru, a za obnovu Ljetnje pozornice Prijestonici će biti uplaćeno 1.700 eura. Za sanaciju spomenika Ivanu Crnojeviću, sa uređenjem platoa, Prijestonici će biti uplaćeno 4.000 eura, dok je za sanaciju pješačkih staza sa izradom postamenta za postavljanje skulpture pjesniku Aleksandru Lesu Ivanoviću, u Parku pjesnika, opredijeljeno 9.400 eura.
Opština Berane dobiće 20.000 eura za uređenje lokacije spomenika „Slobode“ na Jasikovcu. Za konzervatorsko istraživanje i izradu projekta sanacije Zapadne (Potkovičaste kule), Opština Herceg Novi dobiće 19.500 eura. Istoj opštini biće uplaćeno 27.000 eura za sanaciju istočnog zida, kruništa, i uklanjanje šuta iz bastiona Sv. Jeronima, na kome se nalazi paviljon Gradske muzike.
Opština Bar dobiće 80.000 eura za sanaciju i hidroizolaciju krovnog pokrivača i oluka, fasade, stolarije, bravarije i rasvjete na Dvorcu kralja Nikole. U kolašinsku opštinu otići će 12.000 eura, za izradu konzervatorskog projekta i sprovođenje mjera na objektu memorijalne kulturne baštine „Partizansko groblje“.
NABAVKA NOŠNJI
U oblasti edukacije i doedukacije, za jedan projekat biće izdvojeno 1.000 eura. Novac će otići na račun Mitropolije crnogorsko-primorske, a riječ je o stvaranju uslova za podizanje turističke vidljivosti Crkve Svetog Đorda u Podgorici kroz edukaciju i obuku kadrova. U oblasti popularizacije i prezentacije kulturne baštine biće podržano pet projekata, sa ukupnim iznosom od 30.000 eura. Za tradicionalnu izradu čunova, Janko Brnović dobiće 15.000 eura, KUD „Njegoš“ sa Cetinja dobiće 2.000 eura za izradu nedostajućih djelova nošnje, dok će dramsko-folklorna sekcija OŠ „Njegoš“ i „LPO“ dobiti 6.000 za nabavku 16 dječijih kompleta crnogorske narodne nošnje (8 muških i 8 ženskih).
Za katalog ćiriličnih rukopisnih knjiga manastira i crkava u Crnoj Gori, koji će realizovati Mitropolija crnogorsko-primorska, biće uplaćeno 2.000 eura.
Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore / Hrvatski savjet u Crnoj Gori dobiće 5.000 eura za projekat „Crkva u Boki Kotorskoj 1200 – 1800“, koji se odnosi na višegodišnja, naučna istraživanja i obradu istorije katoličke i pravoslavne crkve i objavljivanje monografije pod nazivom „Crkva ili Kršćanstvo u Boki Kotorskoj 1200 – 1800“.
Za sanaciju sanitarnih čvorova u Cetinjskom manastiru 2.800 eura
Mitropolija crnogorsko-primorska dobiće 2.800 eura i za sanaciju sanitarnih čvorova u Cetinjskom manastiru. Predviđeni radovi obuhvatiće „sanaciju oštećenja vodovodne i kanalizacione instalacije, radi očuvanja postojećeg stanja i obezbjeđivanja održivog korišćenja, shodno utvrđenoj namjeni.“
''Projekat se odnosi na kompletnu sanaciju datog enterijera na svim ugroženim partijama poda, zidova i svoda, uz primjenu tradicionalnih tehnika, zanata i materijala, ali i savremenih tehnika i materijala, u skladu sa propisima, a u cilju unapređenja stanja ovog dijela kulturnog dobra'' navodi se u obrazloženju.
Sanacija sanitarnog čvora, tačnije izrada novih wc-a u Cetinjskom manastiru, podsjetimo, izazvala je bijes građana i stručne javnosti sredinom juna prošle godine, jer je Mitropolija bez konzervatorskog projekta i bez saglasnosti Uprave za zaštitu kulturnih dobara započela zanatske radove.
Blokada za javne ustanove
Raspisivanje konkursa za dodjelu sredstava za projekte Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara Crne Gore, podsjetimo, u julu prošle godine izazvalo je ogorčenje stručne javnosti jer odredbama konkursa nijesu mogle da se prijave javne ustanove i drugi subjekti čiji se rad finansira iz budžeta Crne Gore, odnosno budžeta opštine sredstvima planiranim za kulturu.
Po izmijenjenom tekstu konkursa, mogli su da se prijave samo „fizička i pravna lica koja imaju prebivalište u Crnoj Gori, odnosno koja su u Crnoj Gori registrovana za obavljanje djelatnosti kulture“, kao i „vlasnici, odnosno držaoci kulturnog dobra, odnosno nosioci, čuvari nematerijalne baštine, u skladu sa zakonom“. Ova odluka najviše ogročenja donijela je Javnoj ustanovi Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, koja je posljednjih godina preko ovog konkursa realizovala brojne projekte zaštite kulturnih dobara.