Abiznis

Oko 11 i po hiljada korisnica obeštećenja majki sa troje i više djece i dalje primaju mjesečno 192 i 336 eura

Naknade za majke na istom nivou od 2017. godine

Korisnice naknada, po osnovu rođenja troje i više djece, njih 11.550, i dalje primaju tu mjesečnu nadoknadu u iznosu koji je trenutno ispod nivoa minimalne penzije od 450 eura.

Naknade za majke na istom nivou od 2017. godine Foto: Zoran Đurić
PobjedaIzvor

Da je tako potvrđuje Željka Savković, jedna od korisnica te naknade. Ona za “Pobjedu” kaže da se Zakonom o obeštećenju bivših korisnica naknada sa troje i više djece, korisnice naknade od prvog aprila 2022. godine primaju po 336 eura, i to majke koje su to pravo ostvarile tako što su napustile radni odnos.

Dodaje i da 192 eura primaju majke sa troje i više djece koje su svoje pravo ostvarile po osnovu vremena provedenog na Zavodu za zapošljavanje (ZZZ).

U godini kada je naknada uvedena, njen iznos utvrđivao se u, iznosu od 40 i 70 odsto prosječne zarade u Crnoj Gori. Rast prosječne plate u zemlji na oko 1.000 eura nije uticao i da se naknade ovih korisnica povećaju.

Na pitanja “Pobjede” upućena Ministarstvu socijalnog staranja, brige o porodici i demografije povodom naknada za majke i njihovog iznosa, kao i šta se i da li se nešto planira povodom toga, do trenutka objavljivanja teksta, nijesmo dobili odgovor.

“Majke zamrznute u prostoru i vremenu” - Jedino budžetsko primanje koje nije uvećano

Željka Savković je “Pobjedi” kazala da su “majke tri plus zamrznute u prostoru i vremenu” i već osam godina jedina su kategorija čija primanja iz budžeta nijesu povećana, za razliku od ostalih zarada, penzija i materijalnih davanja.

"Očekujem da nam se povećaju naknade i uplaćuju doprinosi, da se barem nadamo penziji. Takođe očekujem da primamo naknade preko žiro računa, s obzirom na to da su neke od nas napustile radna mjesta. Za sve bez kategorizacije", rekla je Savković.

Pravo na naknadu u iznosu od 70 odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori u trenutku usvajanja imale su majke koje su rodile troje ili više djece i koje su ispunjavale uslov da imaju 15 godina radnog staža. To je iznosilo 336 eura, jer je prosječna zarada u 2015. godini usvajanja te naknade iznosila oko 480 eura. Pravo na naknadu u iznosu od 40 odsto prosječne zarade imale su majke koje su rodile troje ili više djece i provele najmanje 15 godina na birou. To je iznosilo 192 eura.

Naknade ukinute, pa vraćene u izmijenjenom obliku

29. juna 2017. godine, glasovima 41 od 81 poslanika u Skupštini Crne Gore, naknada za majke sa troje djece, kao doživotno pravo, je ukinuta.

Crnogorski parlament, glasovima četrdeset jednog poslanika vladajuće koalicije, ukinuo je, odnosno, smanjio naknade za 22.000 korisnica, koje su to pravo stekle kao majke sa troje ili više djece, a na osnovu izmjena Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti od prvog januara 2016. godine. Ustavni sud je 19. aprila te godine te izmjene proglasio neustavnim i naložio vladi da u roku od tri mjeseca reguliše status majki.

Nekoliko godina kasnije, krajem 2021. godine, Demokratska Crna Gora, tadašnji konstituent vladajuće većine, saopštila je da su poslanici te partije napisali Zakon kojim se, kako su tada kazali, majkama sa troje i više djece vraćaju naknade u istom iznosu u kom su se stekle.

Naknade su u decembru 2021. usvojene kao Zakon o obeštećenju bivših korisnica naknada po osnovu rođenja troje ili više djece. Razlika u odnosu na ukinuti zakon iz 2017. je ta što se ovim zakonom ne omogućava naknada za nove korisnice, već samo obeštećenje starih korisnica, odnosno onih koje su to pravo već jednom ostvarile.

S obzirom na to da je naknada ostvarena kao doživotno pravo, izazvala je polemiku među pravnicima da li ili ne može i da li ili ne treba biti ukinuto. Ovo obeštećenje, u novom obliku, prema mišljenju podnosilaca zakona, predstavlja ispravljanje nepravde prema korisnicama ovog prava.

Član osam važećeg Zakona o obeštećenju bivših korisnica naknada po osnovu rođenja troje ili više djece kaže da žene koje ostvaruju pravo na ovu naknadu mogu ostvariti u iznosu od 70 i 40 odsto prosječne zarade u Crnoj Gori “u godini koja prethodi godini sticanja prava na doživotnu naknadu”.

To znači da se naknade neće uvećavati bez obzira na rast prosječne zarade u zemlji, a obračunavaju se u odnosu na 2015. godinu - kada je prosječna plata u Crnoj Gori iznosila oko 500 eura.

4,2 hiljade žena se sa naknada vratilo na penzije

Kada se minimalna penzija, u aprilu ove godine, povećala na 450 eura, oko 4.200 majki se odreklo naknade i vratilo se na svoje penzije, kazala je Savković.

"Po izvještaju Ministarstva za socijalno staranje za mjesec avgust 2024. godine za majke korisnice naknada sa troje i više djece izdvojeno je 2.463.255,53 eura. Za majke po Zakonu o Obeštećenju ima oko 1.530 koje su raskinule radni odnos i 10.025 sa ZZZ. Po Zakonu o izvršenju odluke Ustavnog suda Crne Gore od 19. aprila 2017. godine oko 65 korisnica prima naknade do ostvarenja prava na penziju. Za njih je izdvojeno 20.976.00 eura. Ovim korisnicama se uplaćuju i doprinosi za FOND PIO u vrijednosti od 5.458,64 eura", saopštila je ona.

Ako se ne uvećaju majke će odgovoriti protestom

Savković je podsjetila da majke koje su prešle na penziju nemaju više pravo da se vrate na ovu naknadu, kao što se mogu vratiti na penziju kada obustave svoje pravo na isplatu.

"U svakom slučaju imamo pravo da očekujemo brzo povećanje naknada jer smo vrlo strpljivo čekale da svi dobiju povećanja. A jesu. Kako ćemo odgovoriti ako ne bude povećanja? Kao što smo odgovorili i onim što su nam oduzeli stečeno pravo te 2017. godine, ali hoću čvrsto da vjerujem da to ova vlast neće dozvoliti", rekla je Savković.

Portal Analitika