Crna hronika

Formirali četiri formirana predmeta zbog govora mržnje na društvenim mrežama nakon zločina na Cetinju, protiv dvije osobe pokrenut prekršajni postupak

Nakon masakra na Cetinju: VDT će zatražiti međunarodnu pomoć zbog komentara na platformi Iks

Više državno tužilaštvo u Podgorici podnijelo je dva zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka zbog objava na društvenoj mreži Fejsbuk koje su imale karakter uvredljivog govora i govora mržnje, nakon zločina na Cetinju. Zasad u Višem državnom tužilaštvu postoje četiri formirana predmeta zbog govora mržnje.

Ilustracija Foto: S. Boljević / Dan
Ilustracija
PobjedaIzvor

Od toga, dva su procesuirana, a u dva slučaja osobe nijesu identifikovane. Lepa Medenica, rukovoditeljka VDT-a je Pobjedi kazala da su ovi slučajevi, kao i ostali, prioritetni i da im je posvećena puna pažnja, ali da se lažni profili veoma teško identifikuju.

Zbog toga će, kako je kazala, biti zatražena i međunarodna pravna pomoć, jer je komentar objavljen na društvenoj mreži Iks te da to otežava otkrivanje identiteta i osobe koja je postavila komentar. A na identifikaciji druge osobe, kako je kazala Medenica, radi crnogorska policija.

Istakla je da VDT i dalje prati komentare i objave na društvenim mrežama i medijima.

Komentari koji su procesuirani bili su na račun građana Cetinja, a zahtjevi su pokrenuti protiv S. J. Đ. i M. M.

"Analizom predmetnih objava, utvrđeno je da u radnjama S. J. Đ. i lica M. M. nije bilo elemenata krivičnog djela, već su se u istim stekla obilježja prekršaja, zbog čega je ovo tužilaštvo podnijelo dva zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv navedenih lica", saopšteno je iz Višeg državnog tužilaštva.

Više državno tužilaštvo u Podgorici je u nekoliko navrata saopštilo da u okviru svoje nadležnosti prati učestale objave i komentare koji mogu sadržati elemente govora mržnje, a odnose se na ubistva na Cetinju 1. 1. 2025. godine. Kazali su i da će sva lica za koja se utvrdi da su u svojim objavama i komentarima koristila govor mržnje, biti adekvatno procesuirana.

Pobjeda je ranije pisala da je Građanin Marko Roganović policiji prijavljivao govor mržnje koji je primijetio na društvenim mrežama, a uputio je i inicijativu vrhovnom državnom tužiocu Miloradu Markoviću za donošenje obavezujućeg uputstva sa ciljem da se što prioritetnije procesuiraju sve osobe za koje postoji osnov sumnje da su izvršili povredu ravnopravnosti i izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje.

U komentarima na društvenim mrežama, koje su pojedini korisnici počeli da objavljuju nakon zločina koji se dogodio u prijestonici, može se pročitati da su na Cetinju svi nenormalni, da taj grad treba zatvoriti, da se sve to dešava zbog mržnje prema SPC, da ih je sustigla kletva, da su umrlice pisane latinicom te da to dokazuje brojne stvari...

Osim „običnih“ ljudi, govor mržnje su ispoljavali i javni djelatnici, poput nagrađivanog književnika Milutina Mićovića, brata mitropolita SPC Joanikija koji je ubrzo nakon tragedije objavio na svom profilu pjesmu „Demon grad“ autora Peđe Vukića u kojoj piše: „O nesrećni grade, pun zlobe i mržnje, nek ti gospod sudi u pepelu, plamu sinovima tvojim što dušmanu služe...“ Objava dobitnika „Miroslavljevog jevanđelja“ je generisala komentare sa elementima govora mržnje.

Zbog pojačanog govora mržnje i uvreda na račun građana Cetinja sredinom januara se oglasio Savjet za građansku kontrolu rada policije. Odmah po registrovanju primjera govora mržnje i ekstremizma, Savjet je izdao preporuku da se pažljivo i kontinuirano prati ta pojava koja ne samo da uznemirava javnost, iskazuje nepoštovanje prema žrtvama i njihovim porodicama, već i ozbiljno podstiče dalju polarizaciju u crnogorskom društvu.

Savjet je tada konstatovao da Policija postupa po izdatim preporukama nakon zločina na Cetinju koji se dogodio 1. januara ove godine.

"Takav pristup Uprave policije i Ministarstva unutrašnjih poslova, 2022. godine kada se takođe dogodila tragedija na Cetinju, u potpunosti je izostao", naglasili su tada iz Savjeta.

Krivičnim zakonikom je zabranjeno izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje. Definisano je da će se onaj ko javno podstiče na nasilje ili mržnju prema grupi ili članu grupe koja je određena na osnovu rase, boje kože, religije, porijekla, jezika, državne ili nacionalne pripadnosti, kazniće se zatvorom od šest mjeseci do pet godina.

Zakonom o zabrani diskriminacije je definisano da je govor mržnje svaki oblik izražavanja ideja, tvrdnji, informacija i mišljenja koji širi, raspiruje, podstiče ili pravda diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog ličnog svojstva, ksenofobiju, rasnu mržnju, antisemitizam ili ostale oblike mržnje zasnovane na netoleranciji, uključujući i netoleranciju izraženu u formi nacionalizma, diskriminacije i neprijateljstva protiv manjina.

U brojnom komentarima koji su objavljivani na društvenim mrežama, pored poruka empatije i podrške, veliki dio bio je suprotan – u njima su Cetinje i Cetinjani dehumanizovani, kriminalizovani i diskriminisani, a pozivano je i na uništenje toga grada.

Portal Analitika