Osmoro Lenditine djece, kao i četvoro djece njenog komšije Naila Besljimija, 5. marta u jeku hladnoće su ostali bez struje, jer je navodno došlo do kvara na kablu.
– Mi nemamo gdje da odemo. Sve što smo imali pretvoreno je u pepeo. Nadali smo se da će nas negdje smjestiti jer se ne osjećamo sigurno. Djeca su sinoć spavala na velikoj hladnoći, nemamo ni hranu ni garderobe. Već mjesec dana nemamo ni struje. Troje moje djece idu u školu u Baru ili Sutomoru, a Nailovih četvoro. Ne znam zašto nema volje nadležnih da nam se pomogne, prvenstveno jer su u pitanju djeca – kaže ona.
Lendita Besljimi ističe i kako ne očekuje pomoć nadležnih, tim prije jer su je iz Centra za socijalni rad ispratili riječima ʺsnalazite se samiʺ.
– Moja djeca, starosti od jedne, četiri, deset, 12, 14, 16, 17 i 18 godina djetinjstvo su provela ili provode u siromaštvu. Nastojala sam da ih opismenim, idu u školu, kako ne bi ostali neobrazovani, da odrastu bez ikave perspektive i da život provedu drugačije od roditelja. Ili ću dočekati da umjesto u školskoj klupi završe na ulici – ogorčena je Lindita.
Kako bismo čuli i drugu stranu pokušali smo da stupimo u kontakt sa savjetnikom za manjinska prava i slobode u Opštini Bar, kao i direktoricom Centra za socijalni rad Bar, ali se niko nije javljao na brojeve telefona dostupne redakciji.
Bivše odmaralište Dječjeg saveza u Sutomoru godinama je prepušteno zaboravu i postalo je ruglo u samom centru ovog turističkog mjesta. Objekat je gotovo ruiniran, pa Lendita kaže da ovdje ni životinje ne bi živjele. Požar je dodatno pogoršao uslove za nastavak života i neophodna je hitna reakcija.
Mediji su krajem prošle godine objavili da su prilikom obilaska romskog naselja iz Institucije zaštitnika obaviješteni da za tri porodice prijeti rušenje rušenja bivšeg dječjeg odmarališta u Sutomoru.
Zamjenica zaštitnika ljudskih prava i sloboda Nerma Dobardžić tada je u preporuci navela da bi barske i podgoričke vlasti bi trebalo da uvaže složenost tri romske porodice koje tu stanuju i osiguraju im alternativni smještaj kako ne bi završile na ulici
U konkretnom slučaju opština Bar i Glavni grad bi morale, poručila je tada zamjenica zaštitnika, uzeti u obzir ranjiv položaj porodica, loš socijalni i materijalni status, kao i opterećenost rizikom od beskućništva.
Neophodna pomoć nadležnih
Porodice smještene u barakama Dječjeg odmarališta su se nakon što im je nestala struja obratili s nadležnim i ispostavilo se da u odmaralištu navodno nijesu dosad imali registrovano brojilo, te da novi priključak na mrežu ne može da se uradi bez brojila.
U međuvremenu su ih iz CEDIS-a obavijestili da jedino Grad Podgorica može da ponovo aktivira staro brojilo u EPCG, za koje se ipak utvrdilo da tamo postoji, te da se kasnije promijeni naziv korisnika i da Romi budu priključeni na struju. Oni kažu kako žele da budu legalni potrošači. Sa situacijom su upoznali nadležne institucije, i lokalne i državne, ali takođe nisu naišli na podršku.