Društvo

Senatori se danas izjašnjavaju o programu kandidata za rektora

Nakon prezentacije Božovića diskusija i javno glasanje

Senatori Univerziteta Crne Gore trebalo bi danas na sjednici da se izjasne o programu kandidata prof. dr Vladimira Božovića za rektora ove visokoškolske ustanove.

Nakon prezentacije Božovića diskusija i javno glasanje Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Prije nego što Upravni odbor donese konačnu odluku o izboru rektora, propisi nalažu da se pribavi mišljenje najvećeg akademskog tijela – Senata. To mišljenje nije obavezujuće.

Senat ima 33 člana, a čine ga vršilac dužnosti rektora – Božović, prorektori, po jedan predstavnik svake organizacione jedinice, predstavnici studenata, te jedan predstavnik saradnik. Tačnije, tamo sjede 23 profesora, naučni savjetnik, viši naučni saradnik, predstavnik saradnika, te sedam studenata.

Nije promijenjen sastav Senata

Upravljačka struktura na Univerzitetu Crne Gore – Upravni odbor nakon promjene vlasti u Crnoj Gori je promijenjena, ali je sastav senatora ostao netaknut, osim što, naravno, u skladu sa propisima, njime više ne predsjedava smijenjeni rektor Danilo Nikolić, već izabrani vršilac dužnosti rektora Božović.

Kada je Nikolić smijenjen u februaru, on je poslao dopis, kako dekanima, tako i senatorima, u kom je temeljno obrazložio zašto smatra da je smijenjen mimo zakona, indirektno očekujući njihovu podršku, ali – nije je dobio. Niko se od njih nije javno oglasio.

Senatori bi danas javnim glasanjem trebalo da se izjasne o programu kandidata Božovića. To će učiniti javno iz razloga što se samo prijavio jedan kandidat za rektora, a da su bila minimum dva, glasali bi tajno. U prvom dijelu sjednice očekuje se da Božović prezentuje svoj program rada za mandatni period 2021-2024. godine, a potom, u drugom dijelu, on napušta zasijedanje, senatori potom diskutuju o njemu i na kraju glasaju.

Božović je redovni profesor dr sa PMF-a, predsjednik je Izvršnog odbora Matice srpske u Crnoj Gori i osnivač NVO Akademska alternativa, a takođe je na spisku osnivača Srpske kuće u Podgorici.

Njegovo ime vezuje se za firmu Atlantik njuz grup koja je osnivač firme ANG u Crnoj Gori čiji je izvršni direktor Gojko Raičević, urednik portala In4s.

Božovića je u javnosti lider Pokreta za promjene Nebojša Medojević označio kao suštinskog osnivača Nevladine organizacije ,,Ne damo Crnu Goru (svetinje)“ i aktera pregovora tokom kojih je, uz podršku SPC, Zdravko Krivokapić postavljen za nosioca izborne liste koalicije ,,Za budućnost Crne Gore“.

Tokom protesta koje je organizovala SPC zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti Božović je isticao da su litije Gorski vijenac uživo. Istovremeno, otvoreni je pobornik stavova da je Crna Gora u istorijskom smislu zemlja „sprske, pravoslavne, prorurski panslovenske duhovne suštine“.

“Sem što bi mi izbor za rektora Univerziteta Crne Gore činio izuzetnu čast, takvu ulogu doživljavam kao način da se ostvare ključne stavke programa koji predstavljam, za koji duboko vjerujem da može biti okosnica vrlo dinamičnog razvoja UCG”, napisao je Božović u programu u koji je Pobjeda imala uvid.

Uvodi mehanizme kontrole fakulteta

Navodeći kakvi su mu planovi, istakao je, pored ostalog, da će temeljno pristupiti pripremi Statuta sa akcentom na proširenje i decentralizaciju ovlašćenja, pogotovo kada se radi o fakultetima i institutima u okviru UCG. Objašnjava da popuštanje u smislu čvrste centralističke ogranizacije podrazumijeva: djelimičnu decentralizaciju i mogućnost samostalnog djelovanja univerzitetskih jedinica u finansijskom i organizacionom smislu, te uvođenje mehanizma kontrole pomoću kojih se kontinuirano prati i koriguje postupanje pojedinih jedinica UCG.

Za efikasnije finansijsko poslovanje jedna od planiranih aktivnosti Božovića jeste i dodatno smanjenje obaveznog izdavanja sredstava univerzitetskih jedinica na račun UCG, uz poštovanje osnovnih ekonomskih načela poslovanja.

“U toku je priprema inicijative za smanjenje doprinosa za obavezno socijalno osiguranje kod isplate osalih ličnih primanja koja se zaposlenima ne isplaćuju putem zarade. Prihvatanjem ove inicijative od nadležnih institucija umanjilo bi se postojeće finansijsko opterećenje obračuna osatlih primanja zaposlenih na UCG”, istakao je Božović.

Konstatovao je i da danas trpimo posljedice brojnih eksperimenata u sistemu obrazovanja koje su visoko obrazovanje učinile prilično neurednim. Tu je, kako je naveo, problem bezvrijednih ,,bečelor diploma“. Objašnjava da se to može ublažiti kroz izradu zakona o visokom obrazovanja u pogledu uspostavljanja odgovarajućeg modela studija. U programu je istakao da je radna grupa usvojila prijedlog rektorskog kolegijuma da se drugi master ciklus studija podijeli na dvije faze: master 1 i master 2. Za one studijske programe koji su trenutno po modelu 3+2. Nakon prve godine master studija i odbranjenog rada koji bi bio u rangu specijalističkog student bi mogao da preuzme master 1 diiplomu i da konkuriše za mnoga zanimanja koja nijesu dostupna sa bečelor diplomom. Za one koji žele korak više ostaje opcija master 2 diplome koja bi podrazumijevala zahtjevniji rad.

Portal Analitika