TV / Film

Nakon uspješne premijere u Kairu: „Obraz“ Nikole Vukčevića selektovan i za najveći azijski filmski festival, IFFI Goa u Indiji

Ponosan što smo kroz ovaj film okupili Crnogorce, Srbe, Albance, Hrvate, Makedonce, Slovence i Bosance ujedinjene oko snažne poruke humanosti, te uprkos sukobima koji su obilježili naš region, ovaj film pokazuje da univerzalne ljudske vrijednosti mogu nadjačati čak i najdublje podjele“, poručio reditelj 

Nakon uspješne premijere u Kairu:  „Obraz“ Nikole Vukčevića selektovan i za najveći azijski filmski festival, IFFI Goa u Indiji Foto: Galileo production
Portal AnalitikaIzvor

Novi crnogorski dugometražni igrani film „Obraz“ u režiji Nikole Vukčevića sinoć je imao internacionalnu premijeru na Cairo International Film Festivalu, najvećem i najstarijem festivalu u arapskom svijetu i Africi.

Kako su naveli iz Galileo producition, premijera je imala dirljiv prijem kod publike i pozitivnu reakciju kritike. 

Nakon toga, Vukčevićevo ostvarenje već za nekoliko dana stiže i na najveći filmski festival u Aziji – Međunarodni filmski festival IFFI Goa – još jedan festival sa A liste FIAPF-a.

U kompleksu Opere Kaira, u Hanager teatru reditelj Vukčević obratio se publici ovog uglednog festivala predstavivši i dio ekipe koja je na festivalu: producenta Milorada Radenovića, hrvatskog ko-producenta Daria Domitrovića, direktora fotografije Đorđa Stojiljkovića, te dizajnera zvuka Igora Vujovića. 

Premijerna sala je bila ispunjena gotovo do posljednjeg mjesta a nakon projekcije je uslijedio dugotrajan aplauz i emotivan razgovor sa publikom, koja je sa puno razumijevanja reagovala na radnju filma. 

Vukčević je zahvalio selektorima i publici Kaira.

„Kao reditelj, krenuo sam s namjerom da ovim filmom ispričam priču o pojedincu koji se usudio da se suprotstavi moćnijem, vođen moralnim uvjerenjem i nadom za promjene, ma koliko mu to bilo teško i izazovno. Danas, dok ratovi razaraju društva i nevini stradaju do istrebljenja u ime pobjede nad "neprijateljem", prisjećam se tragedije moje domovine, nekadašnje Jugoslavije, i dubokih ožiljaka koje je ta tragedija ostavila među narodima te zemlje. Zato sam ponosan što smo kroz ovaj film okupili Crnogorce, Srbe, Albance, Hrvate, Makedonce, Slovence i Bosance ujedinjene oko snažne poruke humanosti, te uprkos sukobima koji su obilježili naš region, ovaj film pokazuje da univerzalne ljudske vrijednosti mogu nadjačati čak i najdublje podjele, sa osjećanjem da u vremenima rata, ljudskost je važnija nego ikada“, kazao je Vukčević.

Poručio je i da ga čini ispunjenima što u dalekom svijetu, ova priča nailazi na jak emocijonalan odgovor. 

Nakon projekcije filma, shodno protokolu, reditelj i autori su odgovarali na pitanja publike. 

„Vidno smo večeras osjetili na koji način je ovaj film uticao na emocije gledalaca ovog prestižnog festivala i to su oni trenuci kada steknete uvjerenje da vam se isplatio čitav osmogodišnji trud rada na jednom filmu. Iskren da budem – osjećamo se veoma ispunjeno i zahvalno“, kazao je producent Radenović.

On je kazao da ga raduje što je film nakon Kotbusa ušao u selekciju prestižnog festivala u Kairu, koji impozantnošću podsjeća na svojevrsni Kanski filmski festival arapskog svijeta.

„Pored toga, veoma me čini ponosnim da potvrdim da je Obraz selektovan i za još jedan festival sa međunarodne A liste FIAPF-a: najveći filmski festival u Aziji - Međunarodni filmski festival IFFI Goa u selekciju pod nazivom Cinema of the World – 2024, u kojoj će se naći niz filmova koji su već premijerno predstavljeni na prestižnim svjetskim festivalima. Smatram da su to veoma lijepe slike snage ovog filma, čija priča nalazi razumijevanje među potpuno različitim i udaljenim kulturama svijeta“, kazao je on.

Međunarodni filmski festival IFFI Goa osnovan je 1952. godine i od tada predstavlja presjek najboljih filmova iz čitavog svijeta. Od 2004. godine održava se u Goi, gdje ljubitelji filma, vodeći predstavnici industrije i budući filmski stvaraoci cijelog svijeta dolaze na IFFI ne samo zbog projekcija svojih filmova, već i zbog jedinstvenog iskustva koje festival pruža – onog koje prevazilazi kulturne granice i poziva ljude iz svih krajeva svijeta i slojeva društva da cijene umjetnost filma. Ovogodišnje 55. izdanje festivala najavljuje upečatljiv program u čak 16 selekcija, industry radionice, kao i snažan naglasak na pristupačnosti i inkluzivnosti.

Podsjećamo, film „Obraz“ imao je uspješnu svjetsku premijeru na Međunarodnom filmskom festivalu u Kotbusu, koji je časopis The Hollywood Reporter opisao kao “vodeći filmski festival istočnoevropskog filma,” sa više od 22.000 posjetilaca. 

Ekipa filma okuplja međunarodne i regionalne talente. Glavnu ulogu tumači Edon Rizvanolli (Holandija), a uloge imaju i Nikola Ristanovski (Sjeverna Makedonija), Igor Benčina (Srbija), Alban Ukaj (Bosna i Hercegovina), Selman Jusufi i Xhejlane Terbunja (Kosovo), te crnogorski glumci Aleksandar Radulović, Branimir Popović, Ana Vučković i doajen crnogorske glume Zef Bato Dedivanović, koji je preminuo neposredno nakon završenog snimanja filma. Uloge djece tumače Elez Adžović, Vuk Bulajić, Merisa Adžović i Hana Pavlović.

Film je inspirisan motivima antologijske pripovijetke Obraz (Legenda o Nuru Doki) crnogorskog akademika Zuvdije Hodžića, po scenariju Ane Vujadinović (Crna Gora) i Meline Pote, a reditelj Vukčević je saradnik na scenariju. Film je vizuelno oblikovao direktor fotografije Đorđe Stojiljković (Srbija), scenograf je pokojni Stanislav Nikičević (Crna Gora), kostimografkinja Lidija Jovanović (Srbija), dok je za muziku bio zadužen Dušan Maksimovski (Hrvatska/Crna Gora). Montažerka filma je Olga Toni (Slovenija), dok su vizuelne efekte kreirali Đuro Mihaljević (Crna Gora) i Đorđe Stojiljković (Srbija).

Dizajner i mikser zvuka je Igor Vujović (Crna Gora) sa hrvatskim kolegom Dariom Domitrovićem. U izvršnoj produkciji su Milorad Radenović i Jelena Filipović. Koproducenti su Nevena Savić i Ivica Vidanović iz beogradske produkcijske kuće Cinnamon Films, Dario Domitrović iz zagrebačke produkcije Embrio, a pridruženi producenti su Christoph Thoke (Mogador Film Njemačka) i Boris Raonić u ime RTVCG. 

Obraz je nastao uz sufinansijsku podršku putem javnih konkursa Filmskog centra Crne Gore, Filmskog centra Srbije, Hrvatskog audiovizuelnog centra, Ministarstva kulture Crne Gore, RTVCG i podrške CEKUM-a. Kuriozitet je da je projekat ovog filma na koprodukcijskom konkursu u Srbiji, u novembru 2020 – bio prvoplasirani, ispred pedesetak drugih, te da je obezbijedio podršku javnih sredstava građana Srbije u iznosu od oko 60.000 eura. Prije svoje svjetske premijere, film je imao dvije zatvorene projekcije na Marche du film Kanskog filmskog festivala 2023 i selekciji filmova u proizvodnji festivala POFF u Talinnu 2023 – koji je takođe na festivalskoj A listi FIAPF-a. 

Portal Analitika