Bilčik je rekao da je to područje za koje se u pet uzastopnih izvještaja Evropske komisije o Crnoj Gori navodi da "nema napretka".
"Evropski parlament snažno osuđuje sve vrste napada na medije i zastrašivanje novinara i poziva na hitnu i efikasnu istragu o napadima. Žali što neki slučajevi nasilja nad novinarima i dalje ostaju neriješeni. Poziva Crnu Goru da obezbijedi povoljne uslove za efikasno ostvarivanje slobode izražavanja, koja je jedna od osnovnih vrijednosti EU i presudan element procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji", navodi se u amandmanu koji je podnio Bilčik.
Podvlači potrebu za, kako se ističe, jačanjem medijskog okruženja, uključujući i kroz podržavanje profesionalnosti medija i medijskih organizacije i unapređenje uslova rada za novinare.
Po ranijim najavama, izvještaj Evropskog parlamenta o Crnoj Gori, koji će sadržati sveobuhvatan prikaz stanjau našoj zemlji, biće razmatranna plenarnoj sjednici u aprilu.
Zanimljiv amandman podnijeli su i Zdzislav Krasnodebski, Rafaele Fito, Vitold Jan Vaščikovski, Angel Dambaški, Adam Bijelan, Herman Terč i Asita Kanko.Iako pozdravlja činjenicu da je postignut određeni napredak u borbi protiv organizovanog kriminala, posebno u pogledu jačanja kapaciteta i profesionalnosti policije, EP podstiče Crnu Goru da nastavi napore u toj oblasti, posebno kroz borbu protiv mafije, koja je direktno umiješana u šverc cigareta, trgovinu drogom i oružjem i ilegalno kockanje.