Sci/Tech

Nakon sedam godina leta

NASA dočekuje kapsulu s uzorkom sa asteroida Benu

Svemirska kapsula NASA-e, koja donosi uzorak stjenovitog materijala uzetog sa površine asteroida Benu prije tri godine, trebala bi se u nedjelju spustiti padobranom na Zemlju u američkoj saveznoj državi Juta.

NASA dočekuje kapsulu s uzorkom sa asteroida Benu Foto: NASA
Portal AnalitikaIzvor

Vremenska prognoza je povoljna i robotska letilica OSIRIS-REx na putu je da otpusti kapsulu s uzorkom asteroida za konačno spuštanje kako je bilo planirano, bez novih prilagodbi rute leta, rekli su zvaničnici Američke svemirske agencije (NASA), javlja Reuters, prenosi Al Jazeera Balkans.

Slijetanje kapsule očekuje se na vojnom testnom poligonu u Juti, zapadno od Salt Lake Cityja, rekla je Sandra Freund, šefica programa Lockheed Martina koji je dizajnirao i izradio letilicu.

Brzina 35 puta veća od brzine zvuka

Slijetanje kapsule očekuje se u 16:55 sati po centralnoevropskom vremenu, oko 13 minuta nakon što uđe u atmosferu brzinom 35 puta većom od brzine zvuka, čime će završiti sedmogodišnje putovanje.

Bude li uspješna, misija OSIRIS-REx, zajednički projekt NASA-e i Univerziteta Arizona, donijet će na Zemlju treći uzorak asteroida do sada, daleko najveći, nakon dviju sličnih japanskih misija u posljednjih 13 godina.

OSIRIS-REx uzorak je uzeo s asteroida Benu, otkrivenog 1999. godine, koji prolazi relativno blizu Zemlje svakih šest godina. Šanse da pogodi Zemlju su 1:2.700 krajem 22. stoljeća.

Benu ima promjer 500 metara i potječe iz ranog razdoblja Sunčevog sistema, pa bi mogao dati vrijedne informacije o porijeklu i razvoju stjenovitih planeta poput Zemlje, a mogao bi čak sadržavati i organske molekule koje su potrebne za nastanak života.

“Doslovno gledamo geološke materijale koji su se formirali prije nego što je Zemlja postojala”, rekao je Dante Lauretta, glavni naučnik misije sa Univerziteta u Arizoni.

Nastavak putovanja

OSIRIS-REx bio je lansiran u septembru 2016. godine, a do Benua je stigao 2018. Tada je gotovo dvije godine kružio u njegovoj orbiti prije nego što mu se dovoljno približio da bi robotskom rukom mogao uzeti uzorak. To se dogodilo 20. oktobra 2020. Povratak na Zemlju počeo je u maju 2021.

Uzorak asteroida teži oko 250 grama, daleko više od uzoraka uzetih s asteroida Ryugu 2020. i asteroida Itokawe 2010.

Novi uzorak, kada stigne na Zemlju, biće helikoprerom prebačen u “čistu sobu” na poligonu na prva ispitivanja, a potom u NASA-in Svemirski centar Johnson u Houstonu. Ondje će biti razdijeljen u manje uzorke obećane 200-tinjak naučnika u 60 laboratorija širom svijeta.

Glavni dio letilice OSIRIS-REx nastaviće putovanje prema još jednom asteroidu koji kruži blizu Zemlje.

Portal Analitika