Sci/Tech

Pogodila metu široku samo pet centimetara

NASA ispalila laser na indijski rover na Mjesecu

NASA Lunar Reconnaissance Orbiter uspješno je ispalio laser prema indijskom roveru Vikram na Mjesecu. Međutim, ovo nije hitac u novom svemirskom ratu, već pažljivo planiran naučni eksperiment.

NASA ispalila laser na indijski rover na Mjesecu Foto: Pixabay
Portal AnalitikaIzvor

Laser je prešao oko 100 kilometara od orbite do površine Mjeseca, pogodivši metu široku samo pet centimetara. Bio je to prvi put da je laser ispaljen iz okoline Mjeseca u metu na njegovoj površini.

Mala meta veličine Oreo keksa, Laser Retroreflector Array, postavljena je na Vikram lander Indijske organizacije za istraživanje svemira (ISRO).

Laser se odbio od mete i NASA ga je ponovo pokupila dok je vitlao oko Mjeseca. Odbijanje svjetlosti do i od satelita se koristi na Zemlji da bi se znalo gdje se nalaze u svojoj orbiti. Na Mjesecu bi se ovaj pristup mogao koristiti za određivanje precizne lokacije stacionarnog objekta, piše IFLScience.

Lociranje objekta

“Pokazali smo da možemo locirati naš retroreflektor na površini iz Mjesečeve orbite”, rekao je vođa misije Xiaoli Sun, iz NASA Centra za svemirske letove Goddard, u izjavi. “Sljedeći korak je poboljšanje tehnike kako bi ona postala rutinska za misije koje žele koristiti ove reflektore u budućnosti”, kaže.

Tim Xiaoli Suna razvio je reflektor na Vikramu kao dio partnerstva između NASA i ISRO-a. Uređaj može reflektovati svjetlost koja dolazi iz bilo kog smjera. Takođe je potpuno optički, tako da ne zahtijeva napajanje ili održavanje.

To znači da bi mogli nastaviti da pronalaze tačnu lokaciju Vikrama iznova i iznova u narednim decenijama. Vikram više nije funkcionalan tako da zapravo ne ide nikuda, ali buduće misije koje će se kretati prema Mjesecu, znaće gdje se nalazi rover što je od velike važnosti.

Važnost eksperimenta

Zahvaljujući ovakvim eksperimentima, znamo da se Mjesec svake godine udaljava od nas za 3,8 centimetara. NASA je koristila jedini laserski instrument oko Meseca koji ima trenutno, visinomjer Lunar Orbitera, LOLA.

LOLA, koja je do sada radila 13 godina nakon svoje primarne misije, nije bila dizajnirana da pogodi tako malu metu, obično ciljajući područje širine 10 metara.

„Željeli bismo da LOLA pokaže na ovu metu i pogodi je svaki put, što je teško“, rekao je Danijel Kremons, NASA naučnik.

LOLA je bilo potrebno osam puta da pogodi Vikram retroreflektor, ali ako LOLA to može, specijalizovani budući laseri lako bi mogli učiniti retroreflektore ključnom tehnologijom za buduće lunarne misije. NASA takođe ima reflektor na japanskom SLIM-u, koji je u petak sletio na Mjesec. Vidjećemo da li LOLA može da ponovi isti impresivan podvig.

Portal Analitika