Struktura se prostire na više od polovine vidljivog neba, od sazvježda Djevice do sazvježđa Ždrala, i mogla bi biti stara više miliona godina, a otkriće je objavljeno u stručnom časopisu "Astrofizikal džornal".
Ono što vidimo su dva mjehura koji emituju gama zrake, a prostiru se po 25.000 svjetlosnih godina sjeverno i južno od centra galaksije", kaže Dag Finkbajner, astronom iz Harvard-Smitsonijan centra za astrofiziku iz Kembridža u Masačusetsu, koji je prvi uočio ovu pojavu, za koju priznaje da "njenu prirodu i porijeklo ne razumijemo u potpunosti", prenosi Blic.
Finkbajner i njegov tim su do otkrića došli obradom javno dostupnih podataka dobijenih uz pomoć svemirskog teleskopa Fermi, detektora gama zraka najveće rezolucije i osjetljivosti koji je ikada izrađen, dok drugim astronimima ovo otkrice nije pošlo za rukom, vjerovatno i zbog izmaglice gama zraka koja je stalno prisutna, a nastaje kada čestice koje se kreću brzinom bliskom brzini svetlosti stupaju u interakciju sa svjetlošću i međuzvjezdanim gasovima u Mlečnom putu.
Naučnici sada sprovode dodatne analize, kako bi bolje razumjeli nastanak ove nikada ranije uočene strukture. Mehurovi, naime, emituju više energije od izmaglice gama zraka na drugim mjestima u Mlečnom putu i imaju dobro definisane ivice, što sve sugeriše da su nastali kao rezultat velikog i relativno brzog oslobađanja energije - čiji izvor za sada ostaje misterija.