Naučnici su ovu vijest objavili u utorak tokom sastanka Američke geofizičke unije.
Solarna sonda Parker je zapravo proletjela kroz koronu u aprilu tokom osmog približavanja svemirske letjelice Suncu. Naučnici su rekli da je bilo potrebno nekoliko mjeseci da se podaci vrate, a zatim još nekoliko mjeseci za potvrdu.
Nour Raouafi, naučnik na projektu sa Univerziteta Džon Hopkins, opisao je vijest kao „fascinantno uzbudljivu“.
Pošto suncu nedostaje čvrsta površina, korona je tamo gdje je akcija, istraživanje ovog magnetno intenzivnog regiona izbliza može pomoći naučnicima da bolje razumijju sunčeve izlive koji mogu da utiču na život ovdje na Zemlji, prenosi Gardijan.
Lansiran 2018. godine, Parker je bio 13 miliona kilometara od centra Sunca kada je prvi put prešao nazubljenu, neravnu granicu između solarne atmosfere i izlaznog solarnog vjetra. Prema naučnicima, svemirska letjelica je uronila u koronu i izašla iz nje najmanje tri puta, pri čemu je svaki potez bio gladak.
„Prvi, a sada dramatični put kada smo bili ispod oko nekih pet sati… Sada biste mislili da pet sati ne zvuči mnogo“, rekao je novinarima Džastin Kasper sa Univerzitata u Mičigenu.
Ali primijetio je da se Parker kretao tako brzo da je za to vrijeme prešao ogromnu razdaljinu, krećući se brzinom više od 100 kilometara u sekundi.
Raouafi je rekao da je korona bila prašnjavija nego što se očekivalo.
Budući koronalni izleti će pomoći naučnicima da bolje razumiju porijeklo solarnog vjetra, rekli su, i kako se zagrijava i ubrzava svemir.
Preliminarni podaci sugerišu da je Parker takođe uronio u koronu tokom svog devetog zatvaranja u avgustu, ali naučnici su rekli da je potrebno više analiza. Prošlog mjeseca je napravio svoje 10. zatvaranje.
Parker će nastaviti da se približava Suncu i da roni dublje u koronu do svoje finalne orbite 2025. godine. Najnovije nalaze je objavilo i Američko fizičko društvo.