Sci/Tech

Približava se vrhunac aktivnosti naše zvijezde

NASA: Sunčeve baklje uticale na komunikacione sisteme na Zemlji

Dvije uzastopne snažne sunčeve baklje uticale su na komunikacione sisteme na Zemlji i dale još jedan signal da se približava vrhunac aktivnosti naše zvijezde, javila je NASA.

NASA: Sunčeve baklje uticale na komunikacione sisteme na Zemlji Foto: NASA/SDO
Portal AnalitikaIzvor

Sunčeva baklja je silovita eksplozija u sunčevoj atmosferi, sa energijom koja je ekvivalentna milijardama megatona TNT-a. Eksplozija putuje brzinom oko milion kilometara na čas, a ponekad i brže.

Sunčeve baklje imaju uticaj na elektromagnetni prenos u mnogim telekomunikacionim uređajima na Zemlji.

Centar za predviđanje svemirskog vremena (SWPC) i američka Nacionalna administracije za okeane i atmosferu (NOAA) objasnili su da su ove baklje „vjerovatno izazvale degradaciju ili potpuni gubitak komunikacija“ u sjevernoameričkom regionu, koji je u to vrijeme bio okrenut prema Suncu, piše El Pais.

U ponoć, između subot i nedelje, NASA je otkrila „jaku“ baklju koja je klasifikovana kao tip X (najjače snage), koju je snimila u svojoj Opservatoriji za solarnu dinamiku.

Ova baklja je bila složena kada su se dva snažna koronalna izbačaja mase (masivni eksplozivni događaji) spojili dok su se odvajali od Sunca, kako je izvijestio SpaceWeather, što je rezultiralo još snažnijim fenomenom.

Podaci SWPC-a pokazuje da je drugo, brže izbacivanje nadmašilo i progutalo prvo, potencijalno pretvarajući zbir ta dva u geomagnetnu oluju za koju se predviđalo da će stići do Zemlje 8. avgusta.

U ponedjeljak, 7. avgusta, NASA je zapazila još jednu jaku sunčevu baklju.

„Slika prikazuje podskup ekstremnog ultraljubičastog svijetla koje ističe izuzetno vruću materiju u baklji“, navodi se u saopštenju američke svemirske agencije.

U međuvremenu, NOAA je detaljno objasnila da je baklja pogodila Zemlju 7. avgusta u 20:46 po univerzalno kooridnisanom vremenu (UTC) i vjerovatno izazvao degradaciju HF radio komunikacije ili potpuni gubitak na osunčanoj strani Zemlje tokom trajanje baklje“.

Sjeverna Amerika i Pacifik bili su pogođeni zamračenjem, jer je počelo oko 20:37 UTC iznad zapadne obale Meksika i završilo se oko 21:51 UTC iznad istočne obale Havaja.

Prema SWPC-u, događaj je ocijenjen kao R3, odnosno „snažno zamračenje“ na skali od R1 (malo) do R5 (ekstremno).

Ova druga baklja je takođe tipa X, i slične jačine kao i prethodna.

Кategorije zavise od količine oslobođene energije: ima ih pet, pri čemu je X maksimum.

U oba slučaja, baklja je nastala iz iste sunčeve pjege, katalogizovane kao region 3386.

Iako sunčeve pjege nijesu iste kao baklje, postoji veza između dva solarna fenomena. Više sunčevih pjega znači „veću aktivnost i veću vjerovatnoću baklji“, nedavno je objasnio Кonsuelo Sid Tortuero, viši naučnik u Španskoj nacionalnoj službi za svemirsku meteorologiju.

Sunčeve baklje su snažne eksplozije energije, objašnjava NASA, i mogu da utiču na radio komunikacije, električne mreže, navigacione signale i predstavljaju rizik za svemirske letilice i astronaute.

Predviđeno je bilo da faza poznata kao solarni maksimum (vrijeme najveće aktivnosti) uslijedi 2025. godine, ali ovi nedavni fenomeni ukazuju da solarni maksimum – nazvan Solarni ciklus 25 – dolazi krajem 2023. ili početkom 2024. godine, što stručnjaci nazivaju „trenutak prekida“.

Fenomen se dešava kada se 11-godišnji solarni ciklus naglo završi, mijenjajući polaritet zvijezde, i počinje ponovo većim intenzitetom, izazivajući geomagnetne oluje koje pogađaju Zemlju i dovode do zamračenja, ali takođe i spektakularnu auroru borealis.

U junu je NOAA objasnila da se solarni ciklus kreće brže nego što su naučnici predviđali, proizvodeći više sunčevih pjega i baklji. Кao takvi, ovi solarni događaji će nastaviti da se povećavaju kako se naša zvijezda približava solarnom maksimumu.

„Iako vidimo povećanu aktivnost na Suncu, očekujemo da će ovaj solarni ciklus biti prosječan u poređenju sa solarnim ciklusima u prošlom vijeku“, navodi se u saopštenju NOAA.

Portal Analitika