Fudbal

NASA testirala jabulani

Izvor

Golovi Van Bronckhorsta i Forlana već su dobili svoje mjesto u fudbalskoj istoriji. Oba su pala sa jabulanijem... No, ni Stekelenburg, a niti Muslera nijesu nakon utakmice proklinjali “nesretnu” loptu jer te udarce ni njih dvojica zajedno ne bi odbranili.

Lopta je možda kriva Riberyju i saigračima koji pod tepih guraju sitnicu da se u svlačionici međusobno gledaju preko nišana... Ali kako je fudbal odavno izgubio sav šarm koji mu je davao naziv “igra za sirotinju” i postao biznis koji okreće milijarde i milijarde raznih valuta, tako se i testiranja jabulanija primila, ni manje, ni više, nego američka svemirska agencija NASA.

Aerodinamički stručnjaci u NASA-i izračunali su da lopta kojom se igra u Južnoj Africi postaje aposlutno nepredvidljiva pri brzini većoj od 77 km/h. Ako se toj pretpostavci doda njena mala težina (440 grama) i relativno visoke nadmorske visine na kojima se nalaze stadioni u Južnoj Africi, onda je jasno zašto je jabulani proklet...

Ako je izvjesno da su te stvari znali oni koji su je i proizveli, ključno je pitanje je li i Fifa dijelila to saznanje. Ako jest, zašto su je onda uopštee uzeli? Možda je to pitanje poput djevice u haremu... Svoj je odgovor na to dao Craig Johnston, bivši napadač Liverpoola koji se nakon karijere okrenuo znanstvenim istraživanjima vezanim za fudbalsku opremu.

- Ako sponzor dođe u vašu kancelariju prije SP-a, baci vam u krilo loptu i kaže: ‘Dajemo vam novu loptu’. Igrači će je zamrzjeti već nakon nekoliko dodira. Biće grešaka više nego na ijednom SP-u do sada. Manje golova iz slobodnih udaraca, manje tačnih dodavanja. Teže će je biti kontrolisati, a više od 70 posto udaraca završiće preko ili pokraj gola. Što biste im vi rekli? - istakao je Johnston.

Svako normalan kome je stalo do fudbala šutnuo bi loptu što dalje... I od SP-a i od Fife. No, fudbal je odavno prestao biti zabava. Milijarde su ipak milijarde...

Portal Analitika