Abiznis

Očekivana veća potrošnja energenata za praznike

Nastavak rasta cijene nafte

Iako se u nekim zemljama zbog širenja infekcije Omikron sojem sugeriše rad od kuće, što znatno utiče na pad tražnje za gorivom potrebnim za prevoz, očekivanja da će veliki broj građana SAD putovati tokom praznika podiže tražnju, što uslovljava nova poskupljenja.

Nastavak rasta cijene nafte Foto: Pixabay
Analiza tržišta
Analiza tržištaAutorka
Portal Analitika/ReutersIzvor

Cijene nafte počele su da bilježe novi rast jutros po otvaranju tržišta nakon što su odluke koje se donose u američkoj monetarnoj politici ukazale na to da je potražnja za naftnim derivatima u maloprodaji porasla na rekordno visok nivo u SAD, koje su najveći svjetski potrošač nafte, čak i kada Omikron soj koronavirusa prijeti da smanji potrošnju nafte na globalnom nivou.

Odluka Feda

Cijene je dodatno podigao signal Federalnih rezervi da će se boriti protiv inflacije prije nego što ona destabilizuje američku ekonomiju.

Takođe, stopa nezaposlenosti u SAD opada, dok inflacija raste, zbog čega su Federalne rezerve juče saopštile da ta kombinacija stvara preduslove za povećanje kamatnih stopa sljedeće godine koje će uslijediti brže nego što se očekivalo.

Situacija predstavlja test u realnom vremenu novog pristupa monetarnoj politici koji je američka cijentralna banka usvojila u avgustu 2020. Taj okvir je imao za cilj da spriječi Fed da prebrzo reaguje na strahove od inflacije i prekine ono što je obećao da će biti „široki i inkluzivni“ oporavak zapošljavanja.

Sada je pitanje da li je Fed predugo čekao da djeluje protiv inflacije ili će njegov brzi zaokret ka višim troškovima zaduživanja vratiti privredu na tačku na kojoj je bila prije pandemije, odnosno niske nezaposlenosti i umjerenog povećanja cijena .

Nakon finansijske krize i recesije 2007-2009, američka ekonomija je ušla u ono što se pokazalo kao istorijski najduži period rasta, ukazujući na fundamentalne promjene. Stopa nezaposlenosti je stalno opadala, ali se, suprotno ekonomskoj teoriji, inflacija nikada nije pomjerila. Fed je polako podizao kamatne stope, zbog čega se u današnjim okolnostima otvara pitanje da li je to bilo neophodno.

Skuplji Brent i WTI

Fjučersi na sirovu naftu Brent porasli su jutros 65 cijenti, ili 0,9%, na 74,53 dolara po barelu, dok su fjučersi na američku sirovu naftu West Texas Intermediate (WTI) porasli 74 cijenta, ili 1%, na 71,61 dolar.

Čak i pored pandemije i neizvjesnosti koju ona stvara na tržištima, sedmični izvještaj Uprave za energetske informacije (EIA) pokazao je da je tražnja za naftnim derivatima na rekordnom nivou, a da izbvoz sirove nafte ponovo raste dok su zahtjeve na višem nivou u odnosu na očekivani.alihe sirove nafte u SAD pale su 4,6 miliona barela u sedmici do 10. decembra, pokazali su podaci EIA. Isporuka proizvoda koji isporučuju rafinerije, kao zamjena za tražnju, porasla je u posljednjoj nedjelji na 23,2 miliona barela dnevno, zbog dobitaka u benzinu, dizelu i drugim rafinisanim proizvodima. Ovaj porast odražava i očekivanja da će mnogo veći broj ljudi putovati za praznike.

U međuvremenu, Federalne rezerve su saopštile da će prekinuti kupovinu obveznica u obimu u kojem su to praktikovale tokom pandemije u martu naredne godine i da će početi da povećavaju kamatne stope jer nezaposlenost ostaje niska, a inflacija raste.

Moguć preokret

Neprestana zabrinutost zbog koronavirusa obuzdala je rast cijena. Zabrinjavajući podaci dolaze iz Velike Britanije i Južnoafričke Republike koje su prijavile su rekordne podatke o broju dnevnih slučajeva zaraze koronavirusa zbog Omikron soja koji se brzo širi, zbog čega mnoge kompanije širom svijeta sada traže od zaposlenih da rade od kuće, što bi takođe moglo da ograniči potražnju za naftom, jer se tada ne koriste usluge prevoza.

Ovakve okolnosti bi u narednim mjesecima ipak mogle da dovedu do preokreta ukoliko nakon novogodišnjih praznika dođe do intenzivnijeg širenja virusa koji bi mogao da navede vlade mnogih zemalja da uvedu nova zaključavanja. Tada bi, zbog nedostatka tražnje i zabrane putovanja moglo da dođe do oštrog pada tražnje za energentima, što bi moglo znatno da obori cijenu crnog zlata.

Portal Analitika