Politika

Nastavljena dominacija DPS-a

Izvor

 

Uprkos opozicionim nadanjima i ova nedjelja je ličila na mnoge do sada. Ponovljeni lokalni izbori u gradskoj opštini Golubovci i Ulcinju nijesu donijeli ništa novo na političkoj sceni Crne Gore. Naprotiv: trend uspostavljen nakon lokalnih izbora 23.maja ove godine je samo dodatno učvršćen - vlast je nastavila da pobjeđuje, dok je opozicija nastavila da gubi, bez obzira na zajednički nastup.

Najveći pobjednik lokalnih izbora je svakako DPS čija su dva glavna cilja proklamanovana pred lokalne izbore u potpunosti ispunjena: najjača parija će i dalje vršiti vlast u gradskoj opštini Golubovci i dominantno uticati na formiranje lokalne vlasti u Ulcinju, opštini sa većinskim albanskim stanovništvom. Iako pobjeda u Zeti na prvi pogled djeluje tijesno 12: 10 vladajuća koalicija je ipak dokazala primat i, po prvi put napravila jasnu prevagu u nekadašnjem uporištu radikalnih srpskih stranaka.  

U apsolutnim brojkama - koalicija DPS-SDP je u Zeti osvojila 4506 glasova, a opoziciona koalicija 3863 glasova. Upoređujući sa rezultatima sa majskih lokalnih izbora, pokazuje se da je sinergija odnosno ujedinjeni nastup DPS-u i SDP-u donijela gotovo 400 novih glasova. Na drugoj strani, koalicija Bolja Zeta je popravila rezultat ali opet nije mogla da dosegne do pobjede. U apsolutnim brojkama DPS je tada imao 3731, SDP 443, Bolja Zeta 3751 a Otadžbinska partija koja se priključila opozicicionoj koaliciji 244 glasova.

 

Sinergetski efekat: Šta je uticalo da od ''pata - pata'' pozicije, vladajuća koalicija ipak dođe u poziciju da samostalno vrši vlast u Zeti?

 U DPS-u ocjenjuju da se žestoka kampanja od vrata do vrata, kao i sinergetski efekat zajedničkog izlaska sa SDP-om očigledno se pokazalo kao pravo rješenje. To je sasvim dovoljno da se u vladajućoj koaliciji zapitaju zbog čega i na izborima 23. marta nijesu nastupili u koaliciji, jer se to pokazalo kao pobjednički recept.

 

1710izbzeta1vKoaliciji na gradskom nivou već duže vremena ne cvjetaju ruže ali zajednički nastup i ubjedljiva pobjeda u jednoj od gradskoj opština - može izliječiti neke rane i možda dovesti do saglasnosti kada se, krajem naredne godine, bude birao novi gradonačelnik Podgorice.

 

Ne treba smetnuti sa uma da je na odličan rezultat vladajuće koalicije i fokusiran izborni program koji je vladajuća koalicija ponudila biračima u Zeti: građanima je obećano i stvaranje uslova za povećanje autonomije gradske opštine Golubovci, širenje administrativnih kapaciteta i postepeno ostvarenje samostalnosti na ekonomski, administrativno i teritorijalno održivim osnovama, uz izjašnjavanje građana na referendumu...

Prve analize pokazuju i da je udružena opozicija predvođena SNP-om uspjela da izvede najvećí dio birača do sada, sa relativno dobrom pričom koja ima lokalnu tematiku. Ispostavilo se da je povećanje broja glasova nedovoljno. Iako bi prvi čovjek SNP-a Knežević i njegovi saradnici trebalo da budu zadovoljni povećanjem broja glasova, na licu poslanika SNP- Nevena Gošovića bilo je lako pročitati totalno razočarenje konačnim odnosom snaga. Razočaranje s razlogom: izbori u Zeti su trebalo da budu početak preokreta i pokazatelj dokle seže opoziciono jedinstvo. Sada to već i ne izgleda sjajno:   građani nijesu u dovoljnoj mjeri nijesu povjerovali u priče o zaštiti Skadarskog jezera i Zetske ravnice, za povratak statusa samostalne opštine, kao i za vraćanje KAP-a, Plantaža, Vranjine, Vranja, Nacionalnog parka "Skadarsko jezero" pod okrilje gradske opštine Golubovci...

 

Naravno, priča iz opozicionog ugla i ovaj put nije zaobišla žalbe na kupovinu ličnih karata, indirektne i direktne pritiske...Međutim, konkretnih, javno uočenih, nepravilnosti  nije bilo, tako da se i opozicioni vapaji mogu tumačiti kao uobičajeni protest izbornih nezadovoljnika.


SDP gubitnik u Ulcinju: U najužnijoj crnogordskoj opštini, Ulcinju, obistinilo se predviđanje dobrih poznavalaca prilika da će ovi lokalni izbori biti najneizvjesniji u protekloj deceniji. Noćašnji rezultati govore da ni jedna politička partija ni koalicija nije uspjela da osvoji potrebnu većinu pa će postizborne koalicije odrediti buduću vlast iako je najviše dobila Nimambeguova Forca – 11 mandata.

1710izbulcinj2vNo, DPS u Ulcinju ima priličnu jasnu situaciju, a  postizborna matematika kaže da ta stranka može sa DUA i PDP formirati lokalnu vlast jer u zbiru imaju ukupno 17 odbornika u parlamentu koji broji 33 odbornika. Takav scenario u ovom trenutku djeluje najviše vjerovatan, zbog odlične saradnje Ferhata Dinoše sa DPS-om na svim nivoima vlasti u Crnoj Gori. Očito da se Dinoši posrećila promjena koalicionog partnera jer se koalicija sa Preporodom Ali Redže, uz zadržavanje dobrih odnosa sa DPS-om pokazalo kao pobjednički recept.

Izbori u Ulcinju imaju i svoje jasno izražene gubitnike. Najgore je prošao i SDP koji je i pored relativno dobrog izbornog rezultata – povećali su broj glasova i malo im je nedostajalo za treći mandat - ipak gubitnik lokalnih izbora u najjužnijem crnogorskom gradu. Manja članica vladajuće koalicije na državnom nivou je iz pozicije ''tasa na vagi'' došla u poziciju kada glasovi njenih odbornika, kako trenutno stvari stoje, nijesu bitni za formiranje buduće lokalne vlasti.

Pored SDP-a gubitnik izbora u Ulcinju je i Demokratski Savez Mehmeda Bardhija koji prvi put nakon više od decenije nema odbornika u lokalnom parlamentu. Bardhijeva stranka je možda i najveći gubitnik izbora jer će lideri Demokratskog saveza morati da razmisle kojim će putem nastaviti.

Ostale brojne dileme u Ulcinju: Ipak, lokalni izbori nijesu riješili sve dileme u Ulcinju. Tek ostaje da se vidi da li će kandidat za prvog čovjeka opštine ponovo biti aktuelni gradonačelnik Gzim Hajdinaga na čiji račun je bilo dosta primjedbi od strane prevashodno DPS-a. Nepoznanica je i kome će pripasti mjesto predsjednika skupštine i ključni sekreterijat za urbanizam, zbog kojeg u prošlom sazivu nije bilo moguće formirati lokalnu vlast.

Tokom petomjesečnih propalih pregovora  o formiranju lokalne vlasti ta dva mjesta je tražila SDP. Sada će, očigledno, na površinu isplivati pretendenti iz DPS-a i DUA.

Nenad ZEČEVIĆ

Portal Analitika