Svijet

NATO i EU potpisali treću Zajedničku deklaraciju

Generalni sekretar NATO pakta Jens Stoltenberg, predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsjednik Saveta EU Šarl Mišel su jutros u Briselu potpisali treću Zajedničku deklaraciju između ove dvije organizacije.

NATO i EU potpisali treću Zajedničku deklaraciju Foto: ap
AgencijeIzvor

Na press konferenciiji koja je uslijedila, oni su podržali i pozdravili vojnu pomoć koju su najavili Francuska i Njemačka za Ukrajinu.

Potpisnici Deklaracije navode da će podići partnerstvo EU i alijanse na viši nivo, na osnovu dugogodišnje saradnje, u vrijeme razvoja bezbjednosnih prijetnji i izazova sa kojima se suočavaju.

"Strateško partnerstvo NATO-a i EU zasnovano je na našim zajedničkim vrijednostima, našoj odlučnosti da se uhvatimo u koštac sa zajedničkim izazovima i našoj nedvosmislenoj posvećenosti promovisanju i očuvanju mira, slobode i prosperiteta u euroatlantskom području", navodi se u jednoj od 14 tačaka Deklaracije.

Lideri ukazuju da su EU i NATO danas suočeni sa najvećom prijetnjom evroatlantskoj bezbjednosti u poslednjih nekoliko decenija i "najoštrije osuđuju agresiju" Rusije na Ukrajinu.

"Brutalni rat Rusije protiv Ukrajine krši međunarodno pravo i principe Povelje UN. On podriva evropsku i globalnu bezbjednost i stabilnost. Ruski rat je pogoršao prehrambenu i energetsku krizu koja pogađa milijarde ljudi širom svijeta", stoji u tekstu.

Lideri navode da Rusija "mora odmah da prekine taj rat i da se povuče iz Ukrajine", izražavaju "punu solidarnost" sa Ukrajinom i ponovo ističu "nepokolebljivu i kontinuiranu podršku njenoj nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu unutar njenih međunarodno priznatih granica".

U Deklaraciji se navodi da "autoritarni akteri osporavaju interese, vrijednosti i demokratske principe" EU i NATO-a, korišćenjem političkih, ekonomskih, tehnoloških i vojnih sredstava.

"Živimo u eri sve veće strateške konkurencije. Sve veća samouvjerenost Kine i njene politike predstavljaju izazove sa kojima treba da se pozabavimo. Stalni sukobi i nestabilnost u našem evropskom susjedstvu podrivaju našu bezbjednost i pružaju plodno tlo za strateške konkurente, kao i za terorističke grupe, da steknu uticaj, destabilizuju društva i da predstavljaju prijetnju našoj bezbjednosti", piše u dokumentu.

Dodaje se da je to "ključna tačka" za euroatlantsku bezbjednost i stabilnost, "koja više nego ikad pokazuje važnost transatlantske veze, pozivajući na bližu EU-NATO saradnju".

"NATO ostaje temelj kolektivne odbrane za sve njegove članice i ključni faktor euroatlantske bezbednosti. Prepoznajemo vrijednost jače i sposobnije evropske odbrane koja pozitivno doprinosi globalnoj i transatlantskoj bezbjednosti i koja je komplementarna i interoperabilna sa NATO", navodi se.

U Deklaraciji se ističe i da su EU i NATO "ostvarili napredak bez presedana u svim oblastima saradnje".

"Postigli smo opipljive rezultate u suprotstavljanju hibridnim i sajber prijetnjama, operativnoj saradnji, uključujući pomorska pitanja, vojnu mobilnost, odbrambene kapacitete, odbrambenu industriju i istraživanje, vježbe, borbu protiv terorizma i izgradnju kapaciteta partnera", dodaje se.

Lideri se obavezuju da unaprijede partnerstvo NATO-a i EU uz bliske konsultacije i saradnju sa svim članicama, u duhu pune međusobne otvorenosti i u skladu sa autonomijom dvije organizacije u donošenju odluka.

"Podstičemo što potpunije uključivanje NATO saveznika koji nijesu članice EU u njene inicijative. Podstičemo što potpunije učešće članica EU koje nijesu dio alijanse u njenim inicijativama", navodi se u Deklaraciji, u kojoj se ukazuje i da će dvije strane redovno procjenjivati ostvareni napredak.

Portal Analitika