Vojni analitičar iz Beograda, Aleksandar Radić ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika da ni jedna država Zapadnog Balkana neće postati član EU, ako prethodno ne uđe u NATO, navodeći da nema alternativnog puta ka evropskim integracijama.
- Ako hoćete da postanete član EU očigledno je da se bezbjedonosna stabilnost podrazumijeva kao prethodni čin. Ako otvoreno pričamo, iako vam to niko iz EU neće javno reći, onda se prosto podrazumijeva da - ako hoćete da postanete član EU - prvo morate biti član NATO, kazao je Radić za Portal Analitika.
Poznati ekspert za vojno-bezbjednosna pitanja ističe da bi bilo politički nekorektno i neprihvatljivo da bilo ko iz EU javno kaže – tražimo da prvo uđete u NATO, jer je to garancija za bezbjednost.U slučaju pristupanja država Balkana, to se odigrava kao paralelan proces, koji je umiven, u rukavicama i to bez otvorenog nagovještaja, objašnjava Radić.
Nema bolje ponude od NATO: Radić koji je nedavno boravio u Crnoj Gori i bio gost na tribinama ''Zajedno u Evropi, sigurni u NATO'' koje se sprovode u okviru Vladine komunikacione strategije, naglašava da nema alternativnog puta ka EU bez prethodnog članstva u NATO.
- Nema alternative putu ka NATO i pojedini političari iz regiona dosta naivno tvrde da postoji neka ponuda sa istoka. EU i NATO jesu možda različite organizacije i u budućnosti će vjerovatno razvijati sopstvene bezbjedonosne snage, ali EU ne negira NATO jer vodeće članice EU su istovremeno članice NATO i slijede politiku Alijanse, navodi Radić.
On kaže da se iz svih nabrojanih faktora podrazumijeva da zemlja koja želi da postane članica EU mora učiniti sve da preuzme obaveze u međunarodnom sektoru, kada je u pitanju bezbjednost, a to se najbolje postiže preko članstva u kolektivnom sistemu bezbjednosti.
Realno je da Crna Gora bude sledeća članica NATO: Radić smatra da je sasvim realna najava pojedinih analitičara i međunarodnih krugova da bi Crna Gora mogla postati sledeća članica NATO.
- Postoje najveće šanse za takav scenario, bez obzira na to što je Makedonija prošla kroz više programa MAP ( Akcionih planova za članstvo). Skoplje ima problema i ozbiljnih sporenja sa Atinom oko imena države i to su činjenice koje su dobro poznate u međunarodnim krugovima, ali se očekuje rješavanje tog problema. Uz Makedoniju, Crna Gora je država koja ne bi trebalo da ima bilo kakve tehničke probleme za ostvarivanje punopravnog članstva, kaže Radić.
Slanje vojnika u Avganistan dobra referenca: Jedan od vodećih stručnjaka u regionu za bezbjednost, ocjenjuje da će slanje trideset crnogorskih vojnika u misiju u Avganistanu ( ISAAF) pomoći što bržem članstvu Crne Gore u NATO a samim tim i priključenju u EU jer je u pitanju ''dobra referenca'' kojom se dokazuje solidarnost sa vojnim misijama međunarodne zajednice.
- Vojnici jesu tamo poslati da se pokaže solidarnost koju saveznici i partneri žele da vide na djelu. Evropske članice su značajan faktor na terenu, bez obzira na američka pojačanja i za Crnu Goru je učešće u misiji referenca kojom se premošćuje veliko vrijeme i energija koju je potrebno uložiti da biste postaili punopravna članica NATO - zaključuje Aleksandar Radić u razgovoru za Portal Analitika.
Nenad Zečević