Balkan ovim projektom slijedi primjer Bliskog istoka koji je na principima nauke za mir okupio istraživače iz zemalja sa istorijom sukoba i ratova u međunarodnom naučnom centru SESAME u Jordanu.
Bile su potrebne 23 godine da bi međunarodni istraživački centar SESAME u Jordanu prešao put od vizije do realnosti.
Upravo na tom putu sada je balkanski institut SEEIIST – akceleratorsko postrojenje modelovano po bliskoistočnom receptu.
Institut SESAME jednom polovinom svojih kapaciteta bio bi usmjeren na hadronsku terapiju kancera, a drugom polovinom bavio bi se širokim spektrom naučnih istraživanja poput centra SESAMe u Jordanu gdje se u istraživačke svrhe proizvode elektromagnetni talasi izuzetnog intenziteta.
Elektroni ulaze u akcelerator i kreću se brzinom neznatno manjom od brzine svjetlosti nakon čega emituju svjetlost koja je nekoliko desetina triliona puta intenzivnija od klasičnih rendgenskih zraka.
Pomoću ove svjetlosti dolazi se do značajnih naučnih otkrića. Tako su naučnici u Jordanu sintetisali materijal koji iz vazduha izvlači vodu.
“To su kristali koje dizajniramo na atomskom nivou i to tako da mogu selektivno da izdvajaju vodenu paru iz vlage u vazduhu”, kazao je Kajl Kordova, sa Jordanskog kraljevskog društva.
U centru SESAMe složno rade istraživači iz sukobljenih zemalja Bliskog istoka. Kako bi ovaj koncept nauke za mir zaista zaživio bilo je potrebno vrijeme.
“Potrebna vam je velika međunarodna pomoć poput one koju smo mi imali. Potrebno vam je puno ljudi koji vjeruju da ćete ovo postići jednog dana makar bilo potrebno i 20 godina”, ističe Kamel Džihan, naučnica SESAME-a.
“Izolovanje ovako velikog naučnog poduhvata od dnevne politike je veoma važno. Ovi projekti su strateški, dugoročni,ne bi trebalo da zavise od promjene vlada ili ministara koji se mogu mijenjati na šest mjeseci, jednu ili dvije godine”, kaže Kheled Tukandirektor SESAME-a.
Zato ovakvi projekti, pa i naš SEEIIST treba da budu dio dugoročne orijentacije ne samo jedne zemlje nego cijelog regiona.