Istraživanje je od posebnog značaja u kontekstu aktuelnog rasta cijena većine proizvoda na globalnom nivou, ali i osetljivosti ekonomija zemalja Zapadnog Balkana na eksterne cjenovne šokove.
Potpisnici ovog rada daju preporuke donosiocima odluka da prilikom prognoziranja inflacije uzmu u obzir napredne metode koji se oslanjaju na neuronske mreže i informacije koje se dobijaju iz velikog broja “sirovih” podataka prilikom donošenja odgovarajućih politika.
Karadžić i Pejović su analizirali kretanje inflacije na nivou Evropske unije, kao i zemljama Zapadnog Balkana (Crna Gora, Srbija, Severna Makedonija) i uporedili prognostičke performanse tradicionalnih i savremenih ekonometrijskih pristupa.
Pratili su kretanje harmonizovnog indeksa potrošačkih cijena, kao indikatora koji predstavlja mjeru inflacije, u periodu od 2010. do 2019. godine i dali prognozu za naredni dvanestomjesečni period.
Rezultati istraživanja su pokazali da primjena metoda neuronskih mreža i odgovarajućeg NNAR modela daje najbolje rezultate prilikom prognoziranja inflacije u slučaju zemalja Zapadnog Balkana.
Na nivou svih zemalja Evropske unije primjena ARIMA modela je dala najprecizniju prognozu za period koji nije obuhvaćen uzorkom.
Primjena Holt-Winters metoda je kod svih analiziranih zemalja dala drugi najbolji rezultat.
Rezultati istraživanja daju dobar okvir za dalja istraživanja iz ove oblasti. Naučni članak je objavljen u časopisuAmfiteatru Economic koji se nalazi u SSCI bazi, a prema Scopus klasifikaciji nalazi se u Q1 kategoriji časopisa iz oblasti ekonomije, ekonometrije i finansija.
Rad je dostupan na linku: https://www.amfiteatrueconomic.ro/temp/Article_3014.pdf