Eksperimentalno tijelo je neutralizovao virus na ćelijskom nivou, a to antitijelo, samostalno ili u kombinaciji sa drugim lijekovima, moglo bi da sprječi ili liječi COVID-19 i druge povezane bolesti u budćnosti, objavljeno je u žurnalu Nejčr komjunikejšn (Nature Comunications).
Neophodna su dodatna istraživanja kako bi se potvrdili nalazi do kojih se došlo kliničkim ispitivanjima i precizno otkrilo kako antitijela eliminišu virus, naveo je u člansku član istraživačkog tima Berend-Jan Boš sa Univerziteta u Utrehtu.
Antitelo, nazvano 47D11, targetira šiljasti protein koji virusu daje izgled krune i dozvoljava prodor u ljudsko tijelo.
U utrehtskom eksperimentu, taj protein nije samo nadjačao virus odgovoran za COVID-19, već i "rođaka" sa sličnim šiljastim proteinima koji izazova SARS.
Monoklonska antitijela su laboratorijski kreirani proteini koji liče svojim prirodnim verzijama koje tijelo stvara kako bi se borilo protiv bakterija i virusa.
U ovom slučaju, naučnici su koristili genetski modifikovane miševe kako bi stvorili različita antitijela, a poslije nekoliko skrining procesa, 47D11 je pokazao neutrališući uticaj na virus.