Njihov tim je otkrio komadiće nanoplastike u svih 47 uzoraka različitih ljudskih organa koje su ispitivali, uključujući tu uzorke pluća, jetre, slezine i bubrega.
Koristeći optički spektroskop, naučnici su u svakom uzorku tkiva uočili tragove polikarbonata (PC), polietilen tereftalata (PET), polietilena (PE), i nekih “običnih” plastičnih supstanci.
Takođe su pronašli i tragove bisfenola A (BPA), materijala koji se koristi u izradi posuda za hranu, prenosi Futurism, prenose novosti.rs.
“Plastiku koja zagađuje sredinu moguće je pronaći bukvalno na svakoj tački zemljine kugle. I za samo par decenija, čovječanstvo je stiglo od gledišta da je plastika od izuzetne koristi za čaovječanstvo, do toga da za njega predstavlja jednu od najvećih prijetnji”,ističe doktor Čarls Rolski, koji će rezultate istraživanja predstaviti na sastanku Američkog hemijskog društva (American Chemical Society – ACS).
Jedno prethodno istraživanje, sprovedeno u Njemačkoj na uzorku od 2.500 djece, starosti između 3 i 17 godina, pokazalo je da 97 odsto sakupljenih uzoraka krvi i urina sadrže toksične nivoe plastičnih nusprodukata.
Slično se deogodilo i 2018, kada je na 10 grama ispitivane stolice pronađeno 20 djelića mikroplastike.
Istraživanje iz Arizone, međutim, pokazuje izuzetan nivo detalja kada su tragovi plastike u organizmu u pitanju.
“Analizirani uzorci su nam dali detaljne informacije o životu, načinu ishrane i izazovima kojima su ljudi bili izloženi. Budući da smo upozanti sa načinom života donora organam naša studija je prva pokazala tragove i načine potencijalne izloženosti mikro i nano plastici”, kazao je Rolski.
On, međutim, dodaje da su, u ovoj fazi, naučnici još uvijek ne znaju da li plastika koja dospije u organizam predstavlja smetnju po ljudsko zdravlje.