Svijet

Naučnici pokušavaju da ožive Saharu

Izvor

Projekat “Saharska šuma” koristiće površinske vode i hladnu vodu koja će se upumpavati 200 metara ispod pijeska i tako omogućiti rast drveća, biljaka i algi. Sistem navodnjavanja će funkcionisati na isti način kao i kamilje nozdrve.

U njima se neprekidno kondenzuje voda koja tokom dana isparava pod dejstvom toplote. Kada životinja izdahne vlažan vazduh, ona ga odmah uvlači kroz nos, gdje se voda kondenzuje, što kamili omogućava da preživi u surovim pustinjskim uslovima. Osim toga, ona uvlači vodu iz vlažnog noćnog vazduha, pa samim tim ne može da dehidrira.

Autori projekta za navodnjavanje pustinje površine oko 10.000 kvadratnih metara koristiće isti princip koji su u međuvremenu uspješno testirali. Uz pomoć sunčeve energije, voda će se pumpati kroz džinovski sistem od stakla. Pod uticajem vrelog pustinjskog vazduha doći će do ispravanja površinske vode koja će se pojaviti tokom noći, ali prije nego što ode u vazduh, ona će se prethodno ohladiti unutar planski postavljene evaporacione ograde.

Na taj način će se u staklenoj bašti stvoriti idealna temperatura za rast biljaka. Dok struji oko bašte, ohlađen vlažan vazduh udara u hladne cijevi sa vodom koja se pumpa duboko iz zemlje ispod pijeska i odmah se ponovo kondenzuje.

staklenaB12-400Na taj način se obezbjeđuje konstantna vlažnost koja omogućava rast biljaka.

“Pilot-projekat u Kataru pokazaće koristi od smanjenja otpadnih voda u tehnološkim sistemima. Naša poruka glasi da je moguće stvoriti rješenja koja su dobra za okolinu i društveni razvoj i istovremeno dugoročno ekonomski održiva”, kaže Norvežanin Joakim Hauge, generalni direktor projekta “Saharska šuma”.

Uzgajeno povrće i alge mogli bi da se koriste za proizvodnju biomase. Očekuje se da će projekat zaživjeti u julu i da će učesnici Konferencije o klimatskim promjenama COP18, koja će u novembru biti održana u Dohi, moći da ga vide.

U kratkom opisu projekta navodi se da je pilot-projekat osmišljen za površinu od 10.000 kvadratnih metara i da će se sastojati od staklenika koji koriste morsku vodu, koncentrisane solarne energije koja obezbjeđuje grijanje i struju, evaporacione ograde i bazena za destilaciju morske vode, sistema za gajenje algi, površina pod otvorenim nebom obraslih vegetacijom i jedinica za gajenje halofita, tj. biljaka koje uspijevaju na terenima s povišenim sadržajem soli.

(blic)

Portal Analitika