U principu, doživljajem da li je neko kul dominira njegova socijalna poželjnost i crte ličnosti koje se bar donekle mogu smatrati plemenitim, prenose svjetski mediji.
Još uvijek, međutim, postoji i pomalo mračni, starinski, buntovni tip kul osobe, nalik na Džejmsa Dina, čije su karakteristike vezane za alternativnu kulturu, rizično ponašanje, i ironičan odnos prema životu, ali on predstavlja izbor manjine.
Do ovog zaključka, psiholozi Ilan Der-Nimrod iz Medicinskog centra Univerziteta u Ročesteru i njegov kolega Ijan Hansen sa Koledža Jork došli su kroz tri zasebne studije, u kojima su od 353 studenta Univerziteta Britanske Kolumbije zatražili da navedu riječi na koje pomisle kada žele da opišu što je kul, a zatim da naveden kvalitete rangiraju po poželjnosti, i na kraju, da ocijene svoje drugove.
Namjera im je, između ostalog, bila da razdvoje ‘kul’ od društveno poželjnog, ali rezultati su pokazali da se ove dvije kategorije u velikoj mjeri preklapaju, dok kvalitet kao što je buntovništvo, koji su ispitivači očekivali, uopšte nije bio među onima koje su ispitanici ocijenili kao kul.
Povod da istraživanje uopšte započnu, dvojici naučnika je predstavljalo međusobno neslaganje oko toga da li je kul glumac Stiv Bušemi, dobitnik nagrade Emi i nosilac nekih nesumnjivo ‘kul’ uloga u poznatim serijama, sa svojim čudni licem i piskavim glasom.
Nakon obavljenog istraživanja, objavljenih studija idefinisanja osobina koje se mogu smatrati kao kul, Der-Nimrod i Hansen se oko ovog pitanja i dalje ne slažu.