Društvo

Konferencija o preprekama i reformama u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma

Ne dozvoljavati tokove prljavog novca

Pred Crnom Gorom su ostali brojni izazovi u oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, iako je tokom prethodnih godina napravila značajne korake ka ojačavanju zakonskog sistema i njegovom usklađivanju sa Direktivama EU.

Ne dozvoljavati tokove prljavog novca Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

To je jedan od zaključaka sa juče održane konferencije „Sistem za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma u Crnoj Gori: prepreke efektivnom sistemu i put reformi“

Šef Divizije za privredni kriminal i saradnju Savjeta Evrope Mustafa Ferati, kazao je da smo svi svjesni važnosti potrebe za snažnim mjerama i regulativom na polju sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma i dodao da je ono što je još važnije da se te mjere efektivno implementiraju i sprovode kako bi na kraju imali očekivane rezultate.

Ferati je posebno istakao da ostaju značajni koraci koje vlasti moraju da preduzmu.

"Ovo se posebno odnosi na pravni okvir koji treba da reguliše igre na sreću, sistem nadzora nefinansijskog sektora i funkcionisanje sistema za sprovođenje ciljanih finansijskih sankcija, koji bi omogućio direktnu primjenu Rezolucije Savjeta bezbjednosti UN bez odlaganja", kazao je Ferati.

Jedna od poruka koja se mogla čuti na konferenciji je i da su efektivnost mehanizama za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma i uspostavljanje kredibilnih rezultata u istragama, privremenom i trajnom oduzimanju imovine stečene kriminalnom djelatnošću, neki od osnovnih izazova sa kojima se Crna Gora susreće na svom evropskom putu.

Od crnogorskih vlasti se očekuje da preduzmu sveobuhvatne reforme, kao i da osiguraju njihovu posvećenu primjenu.

Ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović kazao je da MUP odgovorno i ozbiljno pristupa obavezama u pogledu reforme sistema za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma.

Jedan od konkretnih koraka, kako je kazao, je bilo formiranje međuresorne radne grupe a neki od rezultata tog tijela su izrađena Strategija za prevenciju i suzbijanje terorizma, pranja novca i finansiranje terorizma za period 2022-2025, pripremljen nacrt Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, kao i formiranje Radne grupe za izradu novog Zakona o međunarodnim restriktivnim mjerama.

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Janko Odović kazao je taj resor „nastavlja rad“ na izradi novog Zakona o igrama na sreću.

Šef Sektora za saradnju u Delegaciji EU u Crnoj Gori Ingvi Engstrom kazao je da Crna Gora treba da se pobrine da njen finansijski sistem ne dozvoli cirkulaciju prljavog novca i time uzrokuje povećanje broja učinjenih krivičnih djela.

Šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici, Evgenia Đakomopulu kazala je da obećavajući indikator ojačanih kapaciteta tužilaštva za borbu protiv pranja novca i organa za sprovođenje zakona, koji se ogleda u povećanom broju izviđaja u slučajevima pranja novca, sada mora biti praćen i povećanim brojem pravosnažnih presuda za to krivično djelo i većim iznosima oduzete imovine proistekle iz kriminalne djelatnosti.

Portal Analitika