Kritikuju Ministarstvo prosvjete što su imali sa njihovim predstavnicima mnogo sastanaka i pregovora, ali bez konkretnih rezultata.
Od Ministarstva prosvjete očekujemo odgovore na pitanja o ovoj temi.
"Radno vrijeme koje podrazumijeva osam-devet časova dnevno u direktnom radu sa djecom bez mogućnosti korišćenja pauze, nas čini premorenim, iscrpljenim i nefunkcionalnim osobama i za posao i za porodicu. Asistent mora biti dostupan poslodavcu od sedam ujutru do 20 sati uveče pa koliko god puta je potrebno da dođe i vrati se, sve dok ne ispuni osmočasovno radno vrijeme", istakli su oni.
Kažu i da je stanje među zaposlenima alarmantno u smislu obolijevanja od raznih bolesti izazvanih prekomjernim opterećenjem, stresom, zloupotrebom položaja asistenata od strane velikog broja poslodavaca, radom u više smjena u neprilagođenim prostorijama djeci sa smetnjama u razvoju.
"Među nama je oko 70 odsto visokoškolaca čije se obrazovanje ne vrednuje niti se zarade obračunavaju po tom koeficijentu. To je samo jedna od mnogo nepravdi koje trpimo ali ono što je prioritet je radno vrijeme i mizerne zarade koje su u odnosu na težinu posla ponižavajuće. Zahtijevamo da se oformi komisija koja će procijeniti da li je moguće da osoba provede devet časova u neuslovnom prostoru za rad sa djecom sa POP, a da to ne utiče na psihičko, fizičko i mentalno zdravlje asistenta u nastavi", saopštili su oni.
Pozvali su sva bliska udruženja, roditelje djece sa POP, Uniju sindikata, Prosvjetnu zajednicu, nevladine organizacije, medije da ih podrže na protestu.