Najrazličitijim oblicima prezentacije, performansa, stručnim predavanjima, radionicama, kvizovima znanja, eksperimentima, tribinama, program ovogodišnjih Otvorenih Dana Nauke koncipiran je tako da zadovolji znatiželju osnovaca, srednjoškolaca, studenata, ali i stručne javnosti.
Svečano otvaranje, ako vremenski uslovi dozvole, biće upriličeno na Trgu Republike, 24. Septembra, gdje je planirano niz naučnih performansa i eksperimenata.
Fabrika znanja, Univerzitet Donja Gorica: Manifestacija „Fabrika znanja“, koja se bavi informacionim tehnologijama, trajaće od 25. do 26. septembra. Glavna ideja jeste da se mladima predstavi naučnici koji su danas uspješni u različitim oblastima informaciono - komunikacionih tehnologija, kako bi direktno od njih čuli iskustva i vidjeli njihov rad. Predavanja će održati:
1.Marko Topalovski iz Novog Sada, mladi i talentovani programer, koji je prije sedam godina osnovao firmu u svom stanu i za veoma kratko vrijeme počeo da izbacuje u etar video igrice, čiji glavni distributeri su danas tržište SAD, Indije i Evrope. Marko će govoriti na temu - „Video igra - od ideje do tržišta“.
2.Dorijan Kolunđija iz Beograd, glavni „krivac“ za brojna spektakularna otvaranja manifestacija širom svijeta, poput Svjetskog padobranskog prvenstva u Dubaiju i performansa u predstavništvu Telenora u Oslu. Dorijan će imati predavanje na temu „Novi mediji, tehnologija i umjetnost“.
3.Vladimir Andonović iz Londona, majstor 3D Holografskih projekcija, koje danas predstavljaju potpuni hit u svijetu performansa, održaće predavanje upravo na temu“3D Holografske projekcije“.
4.Miloš Milošević sa Cetinja i Đuzepe Ajelo, osnivač „Fleke“ i idejni tvorac Mosquito-a, na temu “Geo-lociranje upotrebom novih tehnologija“.
Millennium Projekat: Trećeg dana festivala, u zgradi Rektorata Univerziteta Crne Gore, biće predstavljen Milenijum projekat, jedan od svjetskih "tink-tank"-ova, osnovanih u saradnji sa UN-om.
Tog dana imaćemo priliku da čujemo imena poput prof. dr Jerome Glenna - predsjednika i osnivača „Millenium Project-a“, profesora Hose Kordeiru, jednog od najpoznatih futurista današnjice u oblasti robotike i vještačke inteligencije i saradnika NASA-e.
U okviru dva planirana panela crnogorskoj publici predstaviće se i profesor dr Branislav Vlahović, direktor NASA istraživačkog centra i šef katedre za fiziku Univerzitet Sjeverna Karolina, kao i dr Sanja Damjanović, naša naučnica koja već dugo godina radi u CERN-u.
Oni će pričati o prilično zanimljivim i aktuelnim temama poput: slijetanja najnovijeg NASA Kjuriositi robota na MARS i tajni Higsovog bozona!
Noć Istraživača i Dan Evropske nauke:I ove godine održaće se „Noć istraživača“, evropski projekat koji se tradicionalno održava posljednjeg petka u septembru, u 32 zemlje i preko 200 gradova Evrope.

Ove godine gosti biće i Centar za promociju nauke iz Srbije, koji će imati priliku da se predstave određenim eksperimentima i projektima, kao i Institut Ruđer Bošković iz Zagreba.
Ovo je bez sumnje najveći projekat, do sad, koji se bavi promocijom nauke u Crnoj Gori i cilj Ministarstva nauke jeste da svojim programom bude neke nove generacije podstiče da istražuju nepoznato, tragaju nemoguće i dokazuju moguće.