Aktivizam mladih važan je za pojedince i cjelokupnu zajednicu, a kroz ovaj projekat stvorena je mreža edukatora i omladinskih lidera koji aktivnostima skreću pažnju na ključne probleme i omogućavaju drugima da aktivno učestvuju u životu zajednice.
Projekat CAN, realizuje Centar za obuku i obrazovanje, uz podršku Ambasade Australije u Beogradu.
„Mladi su snaga'' poručili su mladi lideri pripremajući se za seriju događaja na kojima će pokušati da skrenu pažnju javnosti koji su to problemi i izazovi koje percipiraju i sa kojima se suočavaju.
„Mnoga istraživanja u oblasti mladih poput onoga iz 2017. koje je pokazalo da postoji velika socijalna distanca između određenih socijalnih i etničkih grupa uslovljena religijskim uticajima, kao i niz onih poput istraživanja iz 2019. saznajemo da čak 60 odsto mladih pokazuje konzervativne stavove, a čak 70 odsto njih i distancu prema LGBT populaciji. Ista studija ukazuje na značajno niži nivo konzervativizma kod njihovih roditelja, što jasno ukazuje na ,društveni' faktor.
Na pojave poput radikalizacije mladih, nezainteresvanosti, nasilja, seksizma u javnom prostoru, kršenja ljudskih prava, homofobije potrebno je odgovoriti kako preventivnim aktivnostima tako i adekvatnom reakcijom svih aktera u društvu“, saopštila je koordinatorka projekta Aleksandra Radoman.
Obuka je, kako je naglasila, ukazala na značaj omladinskog aktivizma.
„Mladi su uzeli aktivno učešće, a ovim putem pozivamo javnost da isprate njihove akcije širom Crne Gore, kako bi doprijeli do što većeg broja njihovih vršnjaka.
Osim ovih resursa, u okviru projekta kreiran je sajt na kome mladi mogu naći sadržaje koji upućuju na to kako pokrenuti akciju u zajednici i postati aktivan član društva, kako postupati sa online nasiljem, sadržaji koji se tiču ljudskih prava i ostalih tema koje su mladi prepoznali kao bitne. Sadržaj se može naći putem sajta https://kontrabanda.org“, zaključuje Radoman.