Na slabljenje dinara građani Srbije će morati da se naiknu. Takav događaj je slijed hronične tražnje za devizama, kojih je zbog nedostatka investicija sve manje, prenosi B 92.
Dva su razloga zašto je ove godine centralna banka intervenisala. Prvi da bi ublažila prekomjernu dnevnu oscilaciju krusa, a drugi što se dešava poslednjih dana kako bi obezbedila nesmetano funkcionisanje deviznog tržišta.
Na deviznom tržištu retko ko se odlučuje za prodaju deviza, te se i čekaju intervencije NBS, koja kurs brani na 112 dinara za evro. I juče je NBS prodala 20 miliona evra tako da će u ponedeljak kurs biti 111,8981 dinara za euro. Dnevna pomeranja na kursnim listama, koje svi građani koje svoje dugove vezuju za euro i te kako shvataju dramatično, za bankare i nisu toliko.
Kažu da su trenutna pomjeranja uobičajena za dnevni nivo. „Narodna banka se uključuje samo kada su ova pomjeranja i tendencije jače nego uobičajeno, tako da smo imali poslednjih dana uzastopne intervencije radi uravnoteženja povećane tražnje u odnosu na ponudu deviza na tržištu. Ako se kurs već mjesec dana kreće na nivou između 111 i 112 dinara za euro, u jednom trenutku “preskakanje” preko nivoa od 112 više ima psihološki nego realni značaj“ , ističe Sonja Miladinovski, član Izvršnog odbora Sosijete ženeral banke.