Abiznis

DRI kontrolisala rad Ministarstva saobraćaja i pomorstva

Ne zna se što je koštalo 56.000 eura mjesečno

Postojeći sistem redovnog i investicionog održavanja državnih puteva nije u dovoljnoj mjeri efikasan – zaključak je Državne revizorske institucije (DRI) koja je kontrolisala rad Ministarstva saobraćaja i pomorstva i Uprave za saobraćaj od 2018. do 2020. godine.

Ne zna se što je koštalo 56.000 eura mjesečno Foto: Pobjeda
Ne zna se što je koštalo 56.000 eura mjesečno
PobjedaIzvor

Ministarstvo (MSP) nije uspostavilo srednjoročno planiranje infrastrukturnih projekata u skladu sa objektivnim kriterijumima, a izostao je nadzor i kontrola kvaliteta usluga službe pomoći i informisanja koje, u skladu sa ugovorom, pruža Auto-moto-savez Crne Gore.

- To za posljedicu ima da AMS nije sprovodio mjere i aktivnosti za podizanje nivoa bezbjednosti i sigurnosti na putevima. MSP je sprovelo postupak javne nabavke na način koji nije obezbijedio ekonomično, efikasno i efektivno korišćenje javnih sredstava, jer nije obezbijeđen proporcionalni odnos između obima usluga koje su predmet nabavke i vrijednosti nabavke, koja je procijenjena kao fiksna za period od četiri godine, bez obzira na obim stvarno izvršenih usluga – navodi se u reviziji kojom je rukovodio senator DRI dr Branislav Radulović.

Prema ugovoru, AMS je dostavljao mjesečne fakture na 56.166 eura odnosno 650 hiljada eura godišnje na osnovu okvirnog sporazuma za period od 2019. do 2023, ali se iz tih faktura ne može utvrditi obim i vrijednost usluga iz perioda na koji se faktura odnosi. Revizijom je, na osnovu mjesečnih izvještaja AMS-a, utvrđeno da nijesu implementirane ni mjere i aktivnosti za podizanje nivoa bezbjednosti i sigurnosti na putevima, te da je obim intervencija za popravke, transport neispravnih i havarisanih vozila svakog mjeseca različit, a iznos faktura isti. Za revizore je bilo nejasno, zašto je uopšte MSP sprovodilo tenderski postupak za ove usluge, kada je, prema Zakonu o putevima, taj posao u nadležnosti UZS.

Propusti 

MSP je propustilo da formira radni tim za praćenje realizacije ugovora i kontrole kvaliteta pružanja usluga, koji je u slučaju propusta trebalo da pozove AMS kako bi se zapisnički konstatovao uzrok i obim. Revizijom je utvrđeno da je MSP započelo aktivnosti na realizaciji mjera bezbjednosti saobraćaja, ali su one u momentu kontrole bile u ranoj fazi. Nijesu urađeni podzakonski akti kojima je trebalo da bude definisan postupak ocjene uticaja državnih puteva na bezbjednost saobraćaja, uslovi za rangiranje državnih puteva i za reviziju bezbjednosti saobraćaja. UZS prilikom realizacije projekta putne infrastrukture iz budžeta nije sprovodila reviziju bezbjednosti saobraćaja.

Revizijom je utvrđeno da je UZS uspostavila funkcionalnu i operativnu bazu podataka državnih puteva i sprovela tender za održavanje puteva. Ugovorom o održavanju puteva predviđeno da u sjedištu svake od pet sekcija u zemlji, AD Crnagoraput kao izvođač obezbijedi kancelariju. Kako UZS nije dostavila ovjerene zapisnike o primopredaji kancelarija, revizijom nije bilo moguće utvrditi da li je ta obaveza realizovana. Utvrđeno je da Crnagoraput nije dostavljala informacije o sprovođenju mjera zaštite puteva.

Preporuke

DRI je uputio preporuke Ministarstvu kapitalnih investicija (MKI), kao pravnom sljedbeniku MSP da obezbijedi sprovođenje mjera bezbjednosti prilikom realizacije projekata, a posebno u dijelu izrade podzakonskih akata. Osim toga MKI bi trebalo da učestvuje u izradi planova i programa održavanja putne infrastrukture te da kontroliše realizaciju projekata, da nadzire donošenje planskih dokumenata iz ove oblasti te da unaprijedi inspekcijski nadzor nad putevima utvrđivanjem planskog pristupa i povećanja obuhvata kontrole. Direkciji za inspekcijski nadzor puteva preporučeno je da izrađuje planove kontrole na način da se mogu utvrditi prioriteti.

Prema navodima iz MKI, krajem maja formiran je radni tim koji bi trebalo da kontroliše realizaciju ugovora sa AMS, a DRI je preporučio i kontinuirano praćenje te obezbjeđivanje da se preostale obaveze realizuju na osnovu tržišnih vrijednosti usluga za koje postoji vjerodostojna dokumentacija.

UZS bi, u skladu sa preporukama, trebalo da izradi srednjoročni plan izgradnje, rekonstrukcije, održavanja i zaštite državnih puteva sa jasno definisanim prioritetima, izvorima finansiranja i dinamikom rada, da utvrdi način i postupak predlaganja, selekcije i donošenja odluka o infrastrukturnim projektima finansiranim iz budžeta. Trebalo bi i da kontroliše realizaciju ugovora o održavanju puteva te da u slučaju kašnjenja od izvođača naplaćuje penale i preduzima mjere za aktiviranje garancije.

MKI i Uprava imaju rok od mjesec da dostave plan, dok za najkasnije šest mjeseci moraju izvijestiti DRI o preduzetim aktivnostima na realizaciji preporuka. Ovaj izvještaj biće dostavljen i skupštinskom Odboru za ekonomiju, finansije i budžet na upoznavanje.

Portal Analitika