
Dokumenta koje posjeduje Pobjeda pokazuju da je Osnovno državno tužilaštvo na Cetinju još 19. avgusta formiralo predmet „radi sprovođenja mjera tajnog nadzora prema više lica“, a Osnovni sud odobrio prisluškivanje i praćenje.
Na spisku su bili: Nenad Kaluđerović, Predrag Kaluđerović, Ratko Đurović, Nikola Martinović, Božo Njeguš, Andrija Ivanović, Danilo Brajović, Duško Glendža, Dejan Turčinović, Zoran Martinović, Željko Dapčević, Predrag Ivanović, Nikola Ćosović, Pavle Zečević i Stefan Krivokapić.
Svi su praćeni pod sumnjom da „vrše krivično djelo nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija“, iako nije navedeno po kom osnovu su ovi ljudi targetirani kao kriminalno udruženje.
Koliko je sudija Branislav Leković preispitivao osnov za mjere tajnog nadzora pokazuje i podatak da je među ,,potencijalnim teroristima“ bio zaveden i – renomirani crnogorski advokat Nikola Martinović?! Kakva je potencijalna prijetnja po red i mir i ustavni poredak mogao da bude jedan od najuglednijih crnogorskih advokata nosioci odlazeće vlasti moraće, u interesu javnosti, da pruže odgovore.
Osnovni sud na Cetinju, kako proizilazi iz dokumenata koje posjedujemo, 27. avgusta proširio je mjere tajnog nadzora i prema savjetniku za bezbjednost predsjednika države Veselinu Veljoviću. U naredbi sudije Lekovića se navodi isti osnov, kao i za grupu Cetinjana - sumnja za nedozvoljeno držanje oružja?!
I nije u njegovom slučaju naređeno samo prisluškivanje telefonskih razgovora, već i ,,presrijetanje, prikupljanje i snimanje računarskih podataka, ulazak u prostorije radi tajnog fotografisanja i video i audio snimanja u prostorijama, tajno snimanje lica i predmeta“...
Savjetnik predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića tretiran je, dakle, kao okoreli, terorista: prisluškivani su mu telefonski razgovori, njegov kompjuter nadgledan, sudski je omogućeno njegovo fizičko praćenje, ali i audio i video nadzor svih prostorija u kojima živi i radi, ali i ostale u kojima boravi!
No, koliko god da su se trudili, do dokaza nijesu mogli, pa su, kako proizilazi iz dokumenata koje Pobjeda posjeduje, poslije 5. septembra ponovo posegnuli za mjerama tajnog nadzora nad Veljovićem, a ovog puta one su i proširene.
Skoro mjesec nakon dešavanja na Cetinju, sudija za istragu Osnovnog suda Branislav Leković donio je 23. septembra 2021. godine - ,,Naredbu o produženju i proširenju mjera tajnog nadzora“ nad Veselinom Veljovićem. I to sve do čak 27. decembra?!
Kako je naredio, na mjere tajnog nadzora stavljen je još jedan telefonski broj Veljovića, a sve ostale mjere – praćenja, tajnog ulaska u prostorije i nadgledanja kompjuterskog sadržaja – ostale su na snazi.
Ova informacija, koju Pobjeda ekskluzivno objavljuje, do kraja razobličava namjere visokih državnih funkcionera da se Veljović pošto-poto proglasi organizatorom „terorističke grupe“, a optužbama za terorizam otpor građanki i građana moralno sruši kao simbol građanskog bunta protiv kleronacionalističke vlasti.
Čak se to nazire iz obrazloženja proširenja i produženja mjera tajnog nadzora nad Veljovićem. Sudija, na osnovu inicijative policije i tužilaštva, motiv za novu naredbu o mjerama tajnog nadzora pravda vrlo slikovito: da se sve radi ,,u cilju dokaza koji se sada ne mogu prikupiti na drugi način“?!
Formulacija koju koristi sudija za istrage je najbolji dokaz: policija i ANB nijesu imali niti jedan valjan dokaz o pripremi bilo kakve terorističke akcije, a Veljovića koliko god da su se trudili nijesu mogli dokazati kao organizatora „terorističke urote“, pa su tražili još vremena u nadi da će naći „slamku“ za koju će se uhvatiti.
Što su uhvatili, za sada, nije poznato. Alo je, na osnovu ove informacije i ostalih dokumenata koje Pobjeda posjeduje jasno da je više osoba, među kojima su i ugledni građanski aktivisti i renomirani advokat, kao i mlada političarka, izloženi neprihvatljivom progonu odlazećih crnogorskih vlasti i sektora bezbjednosti koji na silu žele da iskonstruišu ničim dokazivu teoriju.
Već smo pisali da u zvaničnim izvještajima policije nakon ,,pancir ustoličenja“, kao i u Posebnom izvještaju koji je dostavljen skupštinskom Odboru za odbranu i bezbjednost, nema informacija o oduzetom oružju od građana koji su bili pod mjerama tajnog nadzora, ni riječi o famoznom dronu ,,sa kilo eksploziva“, niti su evidentirana ,,zapaljena vozila na Cetinju“ i još mnogo toga što je „uvrzeno“ u tužilačke spise... A izvještaje su radili policajci koji su sve vrijeme bili na terenu i rukovodili akcijama.
U međuvremenu je odbačena krivična prijava protiv Nenada Nena Kaluđerovića za terorizam, Veselin Veljović je u Osnovnom sudu na Cetinju oslobođen optužbi za napad na službeno lice.
No, akcija kriminalizacije građanskog otpora na Cetinju, koju su očito osmislile političko-bezbjednosne strukture iz vrha izvršne vlasti, uz ,,bratsku pomoć“ iz susjedstva – nije obustavljena!
Neko će morati da pruži jasne odgovore – zašto.