Jedno od najvećih, ako ne i najveće, kapitalno ulaganje na teritoriji opštine Nikšić u prethodnih tridesetak godina bila je izgradnja kolektora ili Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) u Studencima.
Gradnja kolektora, počela je 2006. godine. Vrijednost investicije iznosila je 16 miliona, a sa kamatama, kreditno zaduženje poraslo je na 22 miliona eura. Ovu investiciju pratile se i po svoj prilici pratiće i dalje brojne kontroverze. Naime, izgradnju ali rad jedanog ovakvog objekta za sve ove godine pratilo je mnoštvo pitanja bez odgovora. Naime, nikšićki kolektor i nakon šest godina od otvaranja i dalje radi bez vodne dozvole, a neispravan je i sistem za tretman kanalizacionog mulja, pa se otpadne vode izlijevaju u rijeku Zetu.
Izvršni direktor Ekološkog pokreta "Ozon" Aleksandar Perović na pitanje o problemu kanalizacionog mulja u nikšićkom kolektoru "Danu" je odgovorio da ta problematika svakako zaslužuje pažnju javnosti.
"Problem upravljanja kanalizacionim muljem, koji je nus proizvod postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, nije samo nikšićki problem. Isti je prisutan od samog starta početka funkcionisanja tih važnih infrastrukturnih projekata praktično u svim opštinama koje su ih izgradile. Taj problem nije transparentno rješavan", kaže Perović i dodaje da u Crnoj Gori nemamo uređen sistem prerade kanalizacionog mulja, što ostavlja prostor za uključivanje inspekcijskih organa i obavještavanje javnosti o zatečenom stanju.
I iz lokalnog preduzeća Vodovod objašnjavaju da se u Nikšiću, ali u Crnoj Gori, suočavaju sa problemom adekvatnog tretmana i odlaganja kanalizacionog mulja.
"Nepostojanje adekvatnog tretmana kanalizacionog mulja nije po ekološkim standardima, iako sam mulj prolazi proces digestije i kao takav je bezbjedan. Na PPOV Nikšić se prate, tj. analiziraju fizičko-hemijske karakteristike mulja", kazali su iz Vodovoda, ističući da je u toku nabavka opreme koja će dodatno osigurati da "proces prečišćavanja otpadnih voda bude u skladu sa propisanim standardima."
Od Uprave za vode, povodom problema ispuštanja tamne vode iz postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u kanal rijeke Zete u odgovoru "Danu", između ostalog, navodi da je odmah kada je stigla inicijativa za pokretanje inspekcijskog nadzora, 17. januara sprovedena inspekcijska kontrol funkcionisanja kolektora, odnosno privrednog subjekta DOO "Vodovod i kanalizacija" Nikšić, koje upravlja njime.
"Utvrđeno je da PPOV ima tehničkih problema sa radom sistema za mehaničko ugušćavanje mulja i drenažnom šahtom, gdje se sakupljaju sve drenažne vode, te je usled mehaničkog kvara dolazilo do ispuštanja drenažnih voda bajpas sistemom (havarijski ispust).Takođe, utvrđeno je da izgrađeno PPOV nema pribavljenu vodnu dozvolu i da subjekat kontrole ne sprovodi redovan monitoring kvaliteta komunalnih otpadnih voda. Nadziranom subjektu kontrole donijeto je rješenje kojim se nalaže sprovođenje monitoringa kvaliteta ispusnih voda i kvaliteta površinskih voda prirodnog recipijenta uzvodno od mjesta ispusta i nizvodno nakon mjesta ispusta. Takođe, naloženo je preduzimanje dostupnih tehničkih i drugih mjera kako bi se utvrđene nepravilnosti otklonile u razumnim rokovima, kao i pribavljanje vodne dozvole za PPOV. Dodatno, u dijelu tretmana mulja, proslijeđena je inicijativa za dalje postupanje nadležnom državnom komunalnom inspektoru koji se nalazi u Ministartsvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera"; navode iz Uprave za vode.
Iz Vodovoda tvrde da sporovode naložene mjere
Iz preduzeća Vodovodu "Danu" su saopštili da su odmah postpupili po nalogu Uprave za vode.
"U vezi sporovođenju mjera naloženih tokom inspekcijskog nadzora na postorojenju za prečišćavanje otpadnik voda, obavještavamo vas da je DOO "Vodovod i kanalizacija" Nikšić, po prijemu rješenja od strane inspekcije, preduzelo potrebne korake, kako bi se zahtjevi i preporuke sprpoveli u zakonskom roku. U cilju sprovođenja monitoringa kvaliteta površinskih voda prirodnog recipijenta kanala rijeke Zete, prije mjesta ispusta i nakon mjesta ispusta, poslali smo zahtjev prema Institutu za javno zdravlje Crne Gore, da se te analize promptno sprovedu. Nakon sprovedenih administrativnih radnji, sada smo u fazi sprovođenja samih ispitivanja što realizuje IJZCG, u skladu sa propisanim procedurama. Rezultati naloženih ispitivanja, biće blagovremeno dostavljeni inspektoru za vodu", navode iz nikšićkog Vodovoda.