I dalje se u školama selektivno tumači zakon koji omogućava asistentima da dobiju ugovore na neodređeno. Ne samo da direktori različito sagledavaju akt, neko dobije takvu vrstu zaposlenja, neko ne, nego to čini i radna inspekcija.
To su Pobjedi kazali iz Udruženja asistenata u nastavi.
Iz Uprave za inspekcijske poslove čekamo odgovore na ovu temu.
Da bi asistent dobio ugovor na neodređeno, treba da radi 36 mjeseci u istoj ustanovi. Međutim, Udruženje asistenata navodi da ni to nije uslov ukoliko je zaposlen na slobodnom, sistematizovanom mjestu, a ustanova ima potrebu za asistentom. Kažu da je većina tražila transformaciju ugovora preko radne inspekcije.
Negoduju što su se suočili sa činjenicom da ,,radna inspekcija različito tumači ugovor čiji je prekid duži od 70 dana“. Sporni prekid se tiče perioda pandemije korona virusa, kada je nastava počela 1. oktobra 2020. godine, umjesto 1. septembra.
''U svakom gradu je različito postupanje. Negdje se naloži transformacija i pored tog prekida, a negdje ne'' rekli su oni.
Asistenti kažu da su došli u situaciju da se bore sami, da sami objašnjavaju izmjenu zakona direktorima ustanova koji, većinom, nijesu upućeni i čekaju dopis o izmjeni zakona od Ministarstva. Kažu da taj resor ne reaguje.
Ostaće bez zarade?
Čekamo odgovore od Ministarstva kojim od nedavno rukovodi ministar Miomir Vojinović.
''Asistenti koji ne ostvaruju pravo na rješenje na neodređeno, po najavama Ministarstva, će ostati bez zarada u julu i avgustu iako su sredstva za to izdvojena i predviđena budžetom u decembru 2021. godine'' rekli su oni.
Apeluju na Ministarstvo i uprave vaspitno-obrazovnih ustanova da zaštite asistente u nastavi ugovorima na neodređeno, a da onima koji još nijesu stekli uslov, ne prekidaju zarade za jul i avgust.
''Jer novac namijenjen za to ne može poći u druge svrhe'', naveli su oni.
Dodaju da iznova strahuju za svoje angažovanje u septembru ukoliko ne dobiju rješenja u ovoj nastavnoj godini.
''Jer je izdavanje licenci za rad neograničeno i odvija se preko Auto škole ,,Viktorija“ i traje 11 dana, pa se može desiti da asistent sa dugogodišnjim iskustvom bude zamijenjen novim, s obzirom na toliki broj proizvedenih licenci'', istakli su oni.
Udruženje asistenata apelovalo je ranije na Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta da obavijesti direktore da asistenti u nastavi, u skladu sa izmijenjenim zakonom, mogu da dobiju ugovore na neodređeno vrijeme. Govorili su tada da su direktori neobaviješteni o mogućnosti transformacije ugovora iz određenog na neodređeno.
Skupština je 29. decembra usvojila izmjene i dopune Zakona o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama. Prema tom aktu, škola zaključuje ugovor o radu sa asistentom u nastavi na neodređeno vrijeme.
Ombudsman je nedavno utvrdio da je Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta povrijedilo prava asistenata u nastavi i saradnika u socijalnoj inkluziji Roma i Egipćana prošle godine kada im nije produžen radni odnos za jul i avgust. Taj resor je tada produžio ugovore svim nastavnicima koji imaju ugovor na određeno, do 30. juna, kao što su imali asistenti i medijatori.
Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta prošle godine nije prihvatilo zahtjev asistenata, koji u školama pružaju podršku učenicima sa smetnjama u razvoju, da dobiju ugovore o radu na neodređeno vrijeme.