Od Udruženja asistenata čekamo reakciju. A iz Ministarstva nijesu konkretno odgovorili koliko su ukupno rješenja kojima zabranjuju angažovanje asistenata izdali svim školama na nivou Crne Gore. Najavili su da će to učiniti danas. Pitali smo ih i da li onda smatraju da ima previše asistenata u sistemu, zašto i hoće li zbog toga na kraju da ispaštaju djeca. Ombudsman je ranije kritikovao ovaj resor što u nekim školama nema dovoljno asistenata i tražio je od njih, u više navrata, da riješe taj problem. Kroz javne debate je predlagano čak da se izmjeste asistenti iz pojedinih škola i premjeste tamo gdje je taj kadar deficitaran.
Udruženje asistenata u poslednje vrijeme, s druge strane, konstatno traži od Ministarstva da im se poboljšaju uslovi rada, ali i da se uvede kontrola za zapošljavanja. Upozoravali su da potencijalni asistenti mogu da završe obuku u trajanju od deset dana, da ne polažu nikakve testove nakon toga, te da je za taj posao potrebna završena srednja škola. Nedavno su im zakonom omogućili da mogu da dobiju ugovor na neodređeno.
Predsjednik Sindikata prosvjete Crne Gore mr Radomir Božović reagovao je na odluke Ministarstva i saopštio da treba da omogući asistentima da završe tekući godinu kako su i počeli.
- Nedavanje saglasnosti za određeni broj asistenata u nastavi, koji od septembra rade sa djecom u školama, napraviće veliki problem djeci, roditeljima i nastavnicima – rekao je Božović.
Iz Ministarstva kažu da je direktorima svih obrazovno-vaspitnih ustanova u pisanom, ali i neposrednom kontaktu, u nekoliko navrata ukazano na ulogu asistenata u nastavi, a samim ti i njihovu ulogu i odgovornost u tom pogledu, da se ne miješaju poslovi stručnih saradnika, nastavnika i asistenata, uz napomenu da inkluzivne principe treba da ispunjavaju svi u ustanovi. Pozivaju se na Zakon da jasno ukazuje na ulogu asistenata u nastavi kao tehničke podrške u pogledu obezbjeđivanja pristupa obrazovanju i obrazovnom postignuću za djecu sa teškim tjelesnim smetnjama, umjerenim intelektualnim smetnjama, bez ostatka vida, potpunim gubitkom sluha i iz spektra autizma.
-U skladu sa IROP i rasporedom časova, određuje se obim podrške koju asistent u nastavi pruža pod nadzorom nastavnika, stručne službe i direktora škole. Jedan asistent u nastavi može biti angažovan za više djece, odnosno učenika. Puno radno vrijeme asistenta u nastavi iznosi 40 časova u radnoj sedmici – naveli su oni.
Nijesu ukinuli produženi boravak
Nakon što su pojedini mediji objavili da se u školama u Podgorici ukida produženi boravak, iz Ministarstva su reagovali i naveli da su to ,,površne, netačne i zlonamjerne informacije“.
-Nije ukinut nijedan produženi boravak u bilo kojoj podgoričkoj školi – rekli su oni.
Kažu da je Ministarstvo prosvjete u postupku davanja saglasnosti na opšta akta škole, samo dosljedno primijenilo Zakon i druge propise koji regulišu ovu oblast što ne znači ukidanje produženog boravka od 1. decembra 2022. godine. Kažu da će školama predložiti da produženi boravak u svim školama za ovaj klasifikacioni period nastavi da radi kao i do sada.
-Osim toga, Ministarstvo će u saradnji sa Zavodom za školstvo, pružiti školama stručnu pomoć u organizaciji nastave u prvom razredu i jutarnjem i produženom boravku. To znači da će se u drugom polugodištu pronaći rješenje koje na zakonit, racionalan i optimalan način obezbjeđuje produženi boravak za učenike prvog i drugog razreda
u ustanovama koje za to imaju mogućnosti, što je u interesu učenika, roditelja i obrazovno-vaspitnih ustanova – naveli su oni.
Sindikat prosvjete Crne Gore reagovao je povodom informacije da podgoričke škole ,,Savo Pejanović” i ,,21. maj” nijesu dobile saglasnost za određeni broj vaspitača, koji rade u produženom boravku.
On je kazao da će produženi boravak najvjerovatnije biti ukinut nedavanjem saglasnosti vaspitačima za rad u produženom boravku.
Kako je rekao, tačno je da po članu 17 Zakona o osnovnom obrazovanju škole organizuju produženi boravak za učenike prvog i drugog razreda u skladu sa svojim mogućnostima.
Ministarstvo kaže da od broja odjeljenja prvog razreda zavisi broj vaspitača koji će se odobriti ustanovi.
-Budući da vaspitač čija je norma 26 časova nedjeljno, tu normu ostvaruje radom u dva odjeljenja prvog razreda – 20 časova, a preostalih šest, u jutarnjem i produženom boravku. Zakon nije predvidio drugačiji način ostvarivanja norme – rekli su oni.