Iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija saopštili su nakon sastanka da će se pregovori nastaviti kako bi se našlo optimalno rješenje za prevazilaženje aktuelnih problema, posebno u dijelu koji se odnosi na uvećanje zarada.
"Tumačenje Granskog kolektivnog ugovora je i dalje neusaglašeno, ali su obje strane saglasne da treba unaprijediti položaj prosvjetnih radnika i naći rješenje koje neće ugroziti funkcionisanje sistema, ali će pozitivno uticati na položaj prosvjetnih radnika", poručili su iz Ministarstva.
Kako nam je rečeno iz Sindikata prosvjete, do narednog sastanka Ministarstvo finansija treba još jednom da sagleda mogućnost povećanja plata. Predsjednik Sindikata Radomir Božović kaže da im ništa nije obećano i da nije izvjesno hoće li biti povećanja. No, dodaje, izvjesno je da će biti generalnog štrajka.
"Ostajemo otvoreni za dijalog, ali ne može da se sprovodi do u beskonačnost sa stalnim odlaganjem. Da vidimo sljedeće sedmice možemo li da očekujemo nešto konkretnije", rekao je Božović.
Istakao je da je tema o platama jedini kamen spoticanja, te da se lako usaglašavaju o drugim pitanjima koja se tiču prosvjete.
Na sastanku su, prema riječima Božovića, predstavnici Vlade ponovo saopštili da uvećanje od deset odsto nije jasno propisano, te da nije ni planirano smjernicama Ministarstva finansija. Predsjednik Sindikata kaže da to nije tako i da sporne smjernice nijesu ,,sveto pismo“, navodeći da je Vlada probijala smjernice i kršila ih za neke druge budžetske jedinice kako joj je odgovaralo.
Božović kaže i da u ovoj situaciji nema kompromisa da će da pristanu da im se poveća plata ispod deset odsto. Rekao je da se u istoriji Sindikata nije pregovaralo tako, podsjećajući da su već ranije odstupili od svojih zahtjeva i pristali da im se plata kroz tri puta uveća, prvo 20 odsto, koliko su dobili prošle godine, a onda, od ove je trebalo da se realizuje dogovor za deset odsto, koliko je planirano i za početak sljedeće godine.
Kako je juče nakon sastanka saopšteno iz Ministarstva prosvjete, tokom pregovora je bilo je riječi i o izmjenama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, „koje će pozitivno uticati na Granski kolektivni ugovor“.
Iz Ministarstva su naveli da su ih predstavnici Sindikata prosvjete podsjetili i na ostale zahtjeve upućene tom resoru u oktobru, a tiču se obezbjeđivanja zaštite zaposlenih od nasilja i uznemiravanja na radnom mjestu, izmjenama Zakona o štrajku, kao i depolitizaciji obrazovnog sistema definisanjem jasnih kriterijuma prilikom zapošljavanja.
Pozicije uoči pregovora
Sindikat optužuje Ministarstvo da krši Granski kolektivni ugovor, po kom treba da im se uvećaju zarade. Ukoliko se ne uvaži njihov zahtjev, najavili su štrajk u februaru. Najavili su, takođe, da će pokrenuti pojedinačne tužbe protiv škola, ali i Ministarstva, zbog kršenja Granskog kolektivnog ugovora.
Objasnili su da se za generalni štrajk moraju stvoriti pravni uslovi, odnosno da treba da dobiju spornu platu i tek nakon toga da pokrenu bunt. Primaju zarade u rasponu od prvog do petog februara. U međuvremenu, oni pripremaju teren kao da će da štrajkuju, bez obzira na pregovore sa Vladom.
Sindikat je prošle sedmice na sjednici Glavnog odbora donio odluku da Ministarstvu pruži još jednu šansu za dogovor i dali su tom resoru rok do 15 dana, odnosno do kraja janura.
Ministarka Jakšić-Stojanović rekla je da kao što su do sada mnogo puta i javno istakli Ministarstvo je ,,otvoreno za dijalog kao jedini pravi put za rješavanje nagomilanih problema u obrazovnom sistemu“.
Državni sekretar Dragan Bojović kazao je ranije za RTCG da štrajk nikako nije dobra opcija i da je treba izbjeći. On je minule sedmice izjavio da treba povećati plate, ali da moraju voditi računa o granicama budžeta i da nije cilj da se doživi finansijski kolaps.
Glavni odbor Sindikata je na sjednici imenovao Štrajkački odbor kojim će da predsjedava Božović. Imaju zadatak da odrede modalitet po kom će da realizuju generalni štrajk. Razmotriće hoće li totalno da obustave nastavu ili će dogovoriti minimum procesa rada. U tom dijelu se konfrontiraju sa Ministarstvom prosvjete. Iz Ministarstva prosvjete je Pobjedi nedavno rečeno da za vrijeme minimuma procesa rada, nastavnici, stručni saradnici i saradnici u nastavi su dužni da izvode nastavu redovno, po dnevnom rasporedu časova, u skladu sa obrazovnim programom i godišnjim programom rada škole. Iz Sindikata, međutim, kaže da to nije tako i da oni nemaju akt o minimumu procesa rada. Tvrde da se Ministarstvo poziva na odluku koja je stavljena van snage 2015. godine.
"Treba dobro da pogledaju Zakon o štrajku iz 2015. godine. Zajedno možemo da ga pogledamo. Tamo stoji da su u toku od šest mjeseci bili u obavezi da donesu akt o minimumu procesa rada. Namjerno su ga osptruirali i nijesu donijeli iako im je to bila dužnost. Oni se pozivaju na odluku iz 2006. godine, koja je u maju 2015. godine stavljena van snage. Zakon je stavio van snage. Je li to demokratija za koju se borimo? To se zove diktatura. Ja sam jači i ne možeš mi ništa i baš me briga. To je taj princip", rekao je predsjednik Sindikata Radomir Božović.
Odnos prema štrajku
Božović kaže da su u 21. vijeku dovedeni u situaciju da nemaju pravo na štrajk i da moraju da izvode redovnu nastavu, da drže časove 45 minuta, i da tako štrajkuju.
"To je razlog da uđemo u štrajk i totalnu obustavu nastave. Ova zemlja klizi ka diktaturi polako", rekao je on tada.
Iz Ministarstva su istakli da je pravo na štrajk zagarantovano Ustavom. Zakonom o štrajku, kako navode, predviđeno je da u određenim djelatnostima od javnog interesa, čiji bi prekid rada zbog prirode posla mogao da ugrozi živote ljudi ili da nanese štetu velikih razmjera, pravo na štrajk zaposlenih može se ostvariti ako se ispune posebni uslovi predviđeni zakonom. Istim zakonom, dodaju oni, regulisano je da prosvjeta predstavlja djelatnost čiji bi prekid rada zbog prirode posla mogao da nanese štetu velikih razmjera. Ističu da je minimum procesa rada propisan važećom Uredbom o minimumu procesa rada i načinu njegovog obezbjeđivanja u ustanovama javnog obrazovanja. Ovom uredbom definisan je minimum procesa rada u ustanovama osnovnog i srednjeg obrazovanja, predškolskog vaspitanja i obrazovanja, domovima učenika i studenata, kao i na Univerzitetu i ustanovama visokog obrazovanja, koje izvode javno važeće obrazovne programe.
Stvoreni preduslovi da se riješi pitanje prevoza nastavnika koji koriste međugradski prevoz
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija, prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović naglasila je da dvije strane treba da razgovaraju i o mogućnosti prevazilaženja problema prevoza nastavnika koji koriste međugradski prevoz.
Kako je saopšteno iz Ministarstva, Jakšić-Stojanović je na sastanku istakla da su već stvoreni preduslovi za rješavanje tog problema, „a da je u narednom periodu moguće sagledati i ostale kategorije, u zavisnosti od raspoloživog budžeta.
Podsjećamo, Udruženje ,,Prosvjetni putnici“ ranije je najavilo je da će u ponedjeljak ponovo organizovati protest ispred Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija zato što se prosvjetnim radnicima još ne plaća prevoz.
Oni su se krajem decembra okupili ispred resornog ministarstva i poručili da neće odustati dok se ne ispune njihovi zahtjevi. Izračunali su da nadležni za te potrebe treba da izdvoje 600.000 eura godišnje i poručili da bi bili zadovoljni kada bi im preusmjerili 300.000 eura, umjesto što toliko izdvajaju za kupovinu dnevne štampe koju dobijaju u školama.
Profesori su kazali da mjesečno za prevoz izdvajaju od sto do 250 eura. Pozivali su se na praksu u regionu, gdje se svim prosvjetnim radnicima plaća prevoz, ali i na obaveze u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom. Saopštili su da ne možemo da postanemo članica Evropske unije ukoliko se ne uredi pitanje prevoza i uvjereni su da će međunarodna zajednica ,,natjerati“ vladu da ispoštuje ono što Udruženje traži od januara prošle godine.