Potpisi i apeli Vladi da Crna Gora bude među kosponzorima rezolucije iz dana u dan se gomilaju, no izvršna vlast uprkos tome do danas nije iskazala bilo kakav stav, niti odgovorila tom dijelu javnosti.
Za razliku od Vlade, predsjednik države Jakov Milatović prekjuče je imao znatno konkretniji stav. On je istakao da je državni stav o genocidu u Srebrenici jasan, no potom se osvrnuo i na Vladu.
“Da li je vlada promijenila mišljenje u odnosu na državni stav, to je pitanje za vladu”, naglasio je on.
Spajić jednostavno – ne želi da odgovori
Najzad – juče su novinari na press konferenciji i uspjeli da pitaju Vladu. Tačnije njenog predsjednika Milojka Spajića. Ali uzalud. Odgovor nijesu dobili.
“Ne želim danas da odgovaram na to pitanje”, kazao je Spajić.
On je, umjesto stava o tome da li će Crna Gora biti kosponzor Rezolucije rekao i – “kosponzorisaćemo infrastrukturu u Crnoj Gori”.
Spajić tako sada smatra kako određivanje o genocidu u Srebrenici nije vrijednosno pitanje, već – “vraćanje u prošlost”. Pored toga, dodao je i kako nemaju kad da razmišljaju o tome “jer se bave projektima, infrastrukturom, platama, penzijama i dječjim dodacima”.
No, ono što Spajić zanemaruje dok ležerno, uz osmijeh, odgovara na pomenuto pitanje jeste da je stav o tom dokumentu, ipak, u neku ruku i odnos prema žrtvama genocida počinjenog 1995. godine.
Na ‘stav bez stava’ stigla reakcija iz BiH
Spajićev jučerašnji ‘stav bez stava’ nije prošao nezapaženo ni u Bosni i Hercegovini, pa su se prošle večeri oglasile i Majke Srebrenice.
“Crna Gora je uvijek bila na pravoj strani istorije. Pozivamo Vas da to uradite i sada, Spajiću”, poručile su one.
Majke Srebrenice poručile su, “pošto Spajić nije danas želio da odgovori na pitanje”, kako se “nadaju da će sjutra imati svoj stav i da će ga izreći javno”.
Kad se SAD, Finska i Slovenija ‘vraćaju u prošlost’…
Pritom, iako neće biti da se u Sjedinjenim Američkim Državama ne bave projektima i ekonomijom, oni su prije nekoliko dana jasno saopštili kako će biti među kosponzorima Rezolucije.
Pored toga, među onima koji će takođe biti kosponzori rezolucije, koju su predložili Njemačka i Ruanda, nalaze se i Albanija, Slovenija, Sjeverna Makedonija, Francuska, Italija, Holandija, Turska, Irska, Finska, Čile, Jordan, Novi Zeland…