Region

"Ako poredimo Srbiju i druge zemlje na Zapadnom Balkanu, vidimo da ima tu velika razlika"

Nemec: Nema više strpljenja u Briselu oko važnih pitanja u Srbiji

Europarlamentarac Matjaž Nemec ukazao je na to da deklarativno, predsjednik Srbije Aleksandar Vučič priča kako Srbija želi u EU što prije, a da je na drugoj strani realnost drugačija.

Nemec: Nema više strpljenja u Briselu oko važnih pitanja u Srbiji Foto: Rojters
N1Izvor

Prema riječima Nemeca, Izveštaj EK dobro odražava napredak Srbije.

"Ograničen je, od zemlje sam očekivao više. Potrebna je stalna pažnja da ima ravnoteže između napretka vladavine prava i odnosa s Kosovom s jedne strane i napretka u pristupnim pregovorima u svim poglavljima s druge strane. Već je bilo rečeno da je normalizacija uslov na evropskom putu", rekao je on.

Govoreći o medijskim zakonima, kaže da je neophodno riješiti vlasništvo nad medijima i obezbijediti više medijske slobode i pluralizma.

"Ako poredimo Srbiju i druge zemlje na Zapadnom Balkanu, vidimo da ima tu velika razlika, zbog toga bi s pravom očekivao više od Srbije i srpske vlade u tom smislu. Očekivanja su bila mnogo viša kad pričamo o Srbiji", istakao je Nemez.

Osvrnuo se i na to kako se izvještaj tumači u Srbiji.

"Mislim da tu zavisi, ako pitate srpsku vladu, za njih je okej, ako pitate opoziciju koja je proevropski orijentisana, realno mislim da u toj situaciji, ako vidim šta se dešava u Albaniji, u Crnoj Gori, u Sjevernoj Makedoniji, BiH, očekivao bih i realniju sliku od strane srpske vlade", dodao je Nemez.

Ističe da „nema više strpljenja u Briselu oko važnih pitanja u Srbiji“.

"Deklarativno, Vučič priča kako Srbija želi u EU što prije, na drugoj strani realnost je drugačija. Ja bih htio da sve što se kaže, da se stvarno radi na tom evropskom putu. Vučić kad priča sa EU, on stvarno priča o tome kako se Srbija pripremila za evropski put, na drugoj strani, kad pričamo o spoljnim poslovima, tad vidimo velike razlike između zemalja Zapadnog Balkana, zemalja EU i Srbije. Ne znam da li je iskren u tom smislu ili ne", poručio je on.

Ocijenio je da će biti zanimljivo šta će se desiti na izborima u decembru.

"Kakav će biti put EU, ima mnogo nas koji žele da Srbija bude što prije u EU. Videćemo kakav će biti napredak do marta. Imaćemo u EP izbore krajem juna, tako da će biti i tu jedan vakuum u smislu napretka, zbog toga ispred nas imamo bitnih 4,5 meseci, da vidimo da li je moguć stvaran napredak Srbije na evropskom putu. Evropska Srbija nije samo stvar Srbije, nego i EU, i EU traži pozitivnu poruku u smislu širenja"; istakao je Nemez.

Normalizacija odnosa je, ističe, „suštinski uslov na evropskom putu Srbije i Kosova“.

"Zbog toga je bitno, ja vidim sve zemlje EU, bilo bi lakše za sve, i u dijalogu, i za manjine, razlike ne bi bile velike kao sad. EU ima 27 država sa 24 različita jezika, znamo kako je senzibilna po jednoj strani i stvarno je jaka EU što se tiče razlika među zemljama. Vjerujem da nećemo imati, ako zemlje Zapadnog Balkana budu u EU, takvih problema kao u regionu", smatra on.

Osvrnuo se i na stanje u medijima.

"I mi pitamo što nema pete frekvencije, ne razumemo zašto je to tako veliki problem. Nevjerovatno kako je to bitno pitanje, oko pluralizma medija u slobodnoj zemlji kakva želi biti Sbrbija. Svi treba da imaju svoju mogućnost, ne može samo vlast imati pristup glavnim medijima u zemlji, to je stvar demokratije i napretka. To se ne tiče samo EU, mislim da je to jedna stvarnost modernog svijeta i realno je očekivati da će pluralizam medija stvarno biti realnost u Srbiji što prije, zbog toga je to pitanje važno i za EU", naveo je on.

Govoreći o izborima, kaže da je, prema njegovim neformalnim informacijama, predsednik Skupštine Vladimir Orlić već pozvao delegaciju EP da posmatra izbore, pismom Roberti Mekoli.

"Sad je na njima da pripreme zahtjev da se poslanici EP integrišu u međunarodnu posmatračku misiju koju vodi ODIHR. Rano je govoriti ko će biti u njoj, ali uvjeren sam da je neophodno prisustvo EP i međunarodnih posmatrača na ovim izborima. Moramo osigurati da se izbori odvijaju na miran, demorkatski i kredibilan način", kaže on.

Portal Analitika