Da do takve situacije može doći, poručio je sinoć Andrej Milović iz Pokreta „Evropa sad“.
U susret predstojećim izborima problem su, kazala je Nenezić, nesređeni birački spiskovi, kao i to što je Državna izborna komisija politička, a ne administrativna institucija.
Prekidanje glasanja, uz lomljenje biračkih kutija od strane članova Demokratskog fronta, primoralo je mještane Šavnika da, u prethodnoj godini, na izbore izlaze čak devet puta, dok konačni rezultati još nijesu proglašeni. Takav scenario je moguć i na predsjedničkim izborima 19. marta, tvrde u Pokretu “Evropa sad”.
“Da li ćemo mi 19. marta možda imati šavnički scenario u Crnoj Gori, a to je da imamo građane koji podržavaju “Evropu sad”, a neće da prihvate da imamo jedan odnos prema Spajiću, a drugi prema svim ostalima, pa će možda stradati neka kutija, pa će se možda napraviti haos. Hoćemo li to u državi?”, pitao je Milović.
Takve ocjene iz partije na čijem je čelu Spajić, a koja želi da bude vlast su neozbiljne i neodgovorne, poručuju iz CEMI-ja.
“Najavljivati proteste ili eventualno obaranje čitavog izbornog sistema zato što imate kandidata koji je potpuno svjesno i namjerno obmanjivao javnost i prebacujući tu odgovornost na građane, strašiti njih ebentualnih vašim reakcijama na ono što ste vi izazvali, rekla bih da je to jedna obična politička neozbiljnost”, kazala je izvršna direktorica CEMI-ija Ana Nenezić.
Nenezić vjeruje da je društvo dovoljno zrelo da ne podlegne političkim manipulacijama. Ipak, smatra da predsjednički izbori mogu produbiti političku krizu.
“Kampanja još nije ni počela, a već vidimo u kojem pravcu će ići. U trenutku kada imamo građane koji su duboko polarizovani različitim pitanjima, imamo politiku koja je dominantno nacional-populistička, u takvim okolnostima birači reaguju emotivno i na info koje im dajete, a koje ne moraju biti apriori tačne”, smatra Nenezić.
Podsjeća da Crna Gora, zbog nedostatka političke volje, i predsjedničke izbore dočekuje sa nereformisanim izbornim zakonodavstvom.
“Vi u zemlji sa 600 hiljada stanovnika imate registre, iz kojih se vuku podaci za birački spisak koji su potpuno nesređeni i nemate jednu jedinu instituciju koja može stati i jasno i precizno vam reći ko su zaista birači u Crnoj Gori, da li oni imaju uredno prijavljeno prebivalište, da li su oni zaista državljani ove zemlje i da li imaju nezakonito stečeno državljanstvo drugih zemalja”, naglašava Nenezić.
Iako Spajić nije jedini koji ima nezakonito dvojno državljanstvo, zaključuje Nenezić, to je upozorenje državnim institucijama da ispitaju svaki sumnjivi slučaj i omoguće fer izbore.