
JU Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju i lica sa invaliditetom Pljevlja i NVU“Zračak nade” danas su organizovali okrugli sto na temu “Decentralizacija sistema socijalne i dječje zaštite i pružanje licenciranih usluga na lokalnom nivou”.
Ovom događaju prisustvovali su predstavnici Ministarstva finansija i socijalnog staranja Jelena Burzan i Biljana Vučetić, predstavnica Kancelarije UNICEF-a u Crnoj Gori Ivana Bošković, predstavnik Kabineta predsjednika Opštine Pljevlja Mersudin Halilović i predstavnica organizatora bila je direktorica Dnevnog centra Pljevlja, Svetlana Dujović.
Bitno je da pričamo o jednakosti i inkluziji
Glavna poruka okruglog stola odnosila se na značaj decentralizacije sistema socijalne zaštite za koji je neophodno da se razvija na lokalnom nivou, kako bi se djeci i mladima sa smetnjama u razvoju obezbjedila inkluzija u svim opštinama u Crnoj Gori.
“Veoma je bitno da pričamo o jednakosti i inkluziji, umjesto o sažaljenju, kada su u pitanju lica sa invaliditetom”, poručila je direktorica Dnevnog centra Pljevlja, Svetlana Dujović.
Ona je istakla da je opšti cilj ovog projekta poboljšanje socijalne inkluzije, naročito na sjeveru Crne Gore, jer kako navodi veliki broj nije u mogućnosti da putuje u Podgoricu kako bi dobio stručnu pomoć.
“Kada je u pitanju decentralizacija sistema socijalne zaštite stvari se mijenjaju na bolje, možda ne onom brzinom kojom bi mi htjeli, ali bitno je da se krećemo u dobrom pravcu”, kazala je Dujović, napominjući da stvari nisu iste sad kao što su bile prije pet ili 10 godina.
Uprkos otežavajućim okolnostima koje je nametnula pandemija, iz Dnevnog centra Pljevlja poručili su da su zadovoljni postignutim rezultatima.
“Realizacija ovog projekta dokaz je da je zaista istinita izreka da onaj ko hoće nađe način, a onaj ko neće nađe izgovor”, poručili su organizatori.
Realizacijom projekta adaptiran je prostor za dnevni boravak za osobe sa invaliditetom starije od 27 godina, licenciran je Dnevni centar Pljevlja i NVU “Zračak nade”, obezbijeđeno je i savjetovanje za djecu sa smetnjama u razvoju i odrasla i stara lica sa invaliditetom, kao i kreiranje i rad ICT platforme za jačanje kapaciteta stručnih radnika i podršku pružanja usluga dječje i socijalne zaštite.
Dragocjena podrška i pomoć
Iz Dnevnog centra poručili su da do sad Crna Gora nije imala obezbijeđen ovakav smještaj za lica sa smetnjama u razvoju, dodajući da se ovim projektom nastavlja podrška i pomoć koja im je neohodna kako bi i dalje bili dio crnogorskog društva.
“Usluge našeg dnevnog centra koristilo je 15 osoba, dok su aktivnosti koje su se sprovodile najčešće bile u vidu dekupaža i izrade suvenira”, kazala je Dujović, napominjući da su ove aktivnosti važne za razvoj psihosocijalnih i komunikacionih sposobnosti.
Predstavnici Ministarstva finansija i socijalnog staranja uputili su posebnu zahvalnost Dnevnom centru, napominjući da se raduju budućoj saradnji u projektima koji dolaze.
“Svaka opština trebalo bi da sprovodi i podrži ove vrste projekata koja doprinose inkluzivnosti djece i mladih sa smetnjama u razvoju i licima sa invaliditetom, baš kao što je to na ovom primjeru uradila Opština Pljevlja”, kazala je predstavnica UNICEF-a u Crnoj Gori, Ivana Bošković.
Predstavnik Kabineta predsjednika ove Opštine, Mersudin Halilović ističe da rukovodstvo lokalne samouprave vodi ozbiljnu politiku, te da pored ovog projekta Pljevlja finansiraju brojne socijalne servise, od kojih ističe projekat finansiranja Doma starih koji Opština sprovodi 15 godina.
“Svjesni smo da postoje određeni problemi, ali naša snaga je u tome što ih prepoznajemo”, kazao je Halilović.
Na događaju gostovali su i predstavnici drugih nevladinih organizacija, koji su se usaglasili da je ovaj projekat primjer da se mogu postići izvanredni rezultati sa malo organizacije, rada i truda.
Kao glavni problem istakli su finansiranje, te poručili da država mora prepoznati one organizacije koje se zaista bave socijalnom zaštitom djece i mladih.
Današnji okrugli sto predstavlja jednu od završnih aktivnosti projekta “Razvoj i pružanje licenciranih usluga socijalne i dječije zaštite za djecu i mlade sa smetnjama u razvoju i odrasla lica sa ivaliditetom starija od 27 godina u Pljevljima”.