Abiznis

Istanbulski ekonomski samit

CBCG: Neophodna zajednička akcija za rješavanje krize globalnog snabdijevanja

Za održivi razvoj globalne ekonomije potrebno je da države upravljaju sopstvenim razvojem na način koji ne ugrožava ekološku ravnotežu, poručeno je na Istanbulskom ekonomskom samitu.

CBCG: Neophodna zajednička akcija za rješavanje krize globalnog snabdijevanja Foto: cbcg
Portal AnalitikaIzvor

Na samitu koji se održava danas i sjutra učestvuje i Guverner Centralne banke Crne Gore (CBCG) Radoje Žugić.

Kako je saopšteno iz CBCG, glavne teme ovogodišnjeg samite su lanci snabdijevanja, trgovina, transport, turizam, inovacije i transformacije u energetici, te njihov uticaj na globalnu ekonomiju, glavne su teme ovogodišnjeg samita.

“Učesnici su saglasni u ocijeni da je za bolju budućnost neophodno povećati proizvodnju obnovljive energije, te da svaka zemlja treba da doprinese borbi protiv klimatskih promjena, kroz iniciranje i realizaciju ekološki prihvatljivih aktivnosti”, navodi se u saopštenju.

Žugić je, na panelu o globalnim lancima vrijednosti, istakao da banke doprinose dobrom funkcionisanju lanaca vrijednosti kroz razvoj novih tehnologija i digitalizaciju svojih usluga.

“Uvažavajući ekološke kriterijume i principe zelene ekonomije, banke su istovremeno fokusirane i na očuvanje životne sredine”, istakao je Žugić.

On je dodao da CBCG podstiče banke u Crnoj Gori da podrže klimatski orijentisane investicije i namijenjene dekarbonizaciji industrije.

Žugić je rekao da CBCG podstiče crnogorske banke i da u novim okolnostima prepoznaju i iskoriste šansu za razvoj novih proizvoda.

Cilj Istanbulskog ekonomskog samita, koji se održava jednom godišnje, je održavanje i snaženje koordinacije između zemalja, sektora i institucija i predstavlja jednu od najcjenjenijih platformi za raspravu o globalnoj ekonomiji.

Portal Analitika