- Ti ljudi su bacili šut na tom mjestu, tako da je od naduvavanja, obilnih padavina, puklo baš na tom mjestu – kazao je Nrekić.
Dio zida u Starom gradu, podsjetimo, obrušio se prekjuče usljed jakog nevremena i obilnih kiša koje već neko vrijeme pogađaju Crnu Goru.
DOĆI ĆE EKSPERTI
Nrekić je objasnio da je juče, sa predstavnicima Službe zaštite i spašavanja, održao sastanak, nakon kojeg su obišli mjesto obrušavanja zida.
- Sjutra će doći eksperti iz Podgorice, da nam predlože kako da saniramo taj dio. Naravno, onda ćemo se obratiti Vladi Crne Gore da to saniramo – kazao je Nrekić.
On nije mogao da precizira ko su eksperti iz Podgorice, osim da je riječ o građevinskim inžinjerima.
- Oni su se ponudili da nam besplatno urade projekat sanacije tog zida. Sjutra dolaze, poći ćemo na teren i napraviti plan sanacije – kazao je Nrekić i dodao da, prema njegovoj procjeni, zidu u Starom gradu više ne prijeti opasnost od daljeg obrušavanja.
Direktorica Centra za konzervaciju i arhelogiju Biljana Brajović kazala je za Pobjedu da ovu ustanovu niko zvanično nije kontaktirao u vezi sa obrušavanjem zida u Starom gradu. Ona je objasnila da na teren treba prvo da izađu statičari i utvrde šta je uzrok obrušavanja zida.
- Kao institucija koja se bavi prethodnom zaštitom, prevencijom i negdje prvim nalazima, nas niko nije zvanično ni nezvanično obavijestio, niti kontaktirao u vezi sa Starim gradom. Inače to će biti vrlo složen konzervatorski posao. Prvo mora da se uključi statičar koji poznaje problematiku stare gradnje, konzervatorska pravila, metode itd. Teren nije pristupačan. To će baš da košta, a mora se napraviti zaštita, mora se na najednostavniji način zaustaviti dalje propadanje. Ako je zemlja pokrenula klizište, onda mora da se ukloni, jer pretpostavljam da zemlja sa unutrašnje strane pritiska zidove. Vidjeli ste koliko se zemlje oburdalo, dakle, ta zemlja je u nekom periodu vještački dodavana baš na tom mjestu – kazala je Brajović.
Iz Uprave za zaštitu kulturnih dobara Pobjedi je potvrđeno da su i njihovi predstavnici izašli na teren u Starom gradu u Ulcinju, ali da će tek danas moći za medije da daju konkretnije zaključke.
DEVASTACIJA
U novom rješenju o utvrđivanu statusa nepokretnog kulturnog dobra za Stari grad u Ulcinju, koje je donešeno u maju 2018. godine, istaknuto je da su nedovoljna briga vlasnika i držaoca Starog grada doveli do brojnih devastacija, pa je ovo kulturno dobro od nacionalnog značaja podložno propadanju.
U rješenju se konstatuje negativni, evidentni proces degradacije kulturnog dobra, koji nije izazvala prirodna nepogoda, već ljudski faktor.
- Ljudski faktor direktno i kontinuirano utiče na postepeno narušavanje njegovih kulturnih vrijednosti i izgradnji objekata povećanih gabarita, na mjestu starih ili slobodnih površina. Globalno, naglašene degradacije vezuju se za proteklih desetak godina i intenzivnu rekonstrukciju stambenih objekata, čija se prizemlja koriste kao poslovni, mahom ugostiteljski objekti – ističe se u rješenju, uz napomenu da u zoni kulturnog dobra nije dozvoljena gradnja koja može uticati na kulturne vrijednosti ili ugroziti integritet i vizuelni identitet kulturnog dobra.
Karamanaga: Bojimo se da će doći do daljeg urušavanja
Predsjednik Društva prijatelja Starog grada „Kaljaja“ Ismet Karamanaga takođe je za Mediabiro konstatovao da, pored vremenskih nepogoda, ljudski faktor ima udjela u obrušavanju zida u Starom gradu.
- Stari majstori koji su radili proračune znali su koliko tačno može da nosi taj zid. Stari grad je građen na stijeni na 92 metra nadmorske visine, i veći dio njega građen je na stijenama. Samim tim, voda koja je dolazila preko kiše uvijek se izlijevala. Zbog toga u starom gradu nema vode - pojasnio je Karamanaga.
Problem međutim, prema njegovom sudu, pravi nedovršeni hotel koji već godinama narušava srce Starog grada.
- Prilikom gradnje ovog objekta donesen je preveliki šut i to je doprinijelo da se dođe do ovog prizora - istakao je on, prenosi agencija Mediabiro.
Uzrok je, prema Karamanaginim riječima, i zemljotres iz 1979. koji je prepolovio stari grad.
- Na mjestu gdje su pukle kuće, odnosno gdje su se pojavili prazni prostori, došlo je do urušavanja. Mi se bojimo da će doći daljeg urušavanja ovog dijela grada, gdje se trenutno nalaze brojne znamenitosti. Ovo što se desilo predstavlja jedan tužan dio naše istorije - zaključio je Karamanaga.