»U roku od šest mjeseci, koliko traju mandat i nadležnosti Upravljačkog tijela koje u ovom momentu rukovodi Pravnim fakultetom, trebalo bi da se izabere novi dekan Pravnog fakulteta. Upravni odbor, sa mnom na čelu, volio bi da se to završi za šest dana, što naravno, nije moguće. Međutim, problem je što je Upravni odbor, za samo nekoliko dana, na osnovu izvještaja koji je sa Pravnog fakulteta dobio nakon propisanog roka, ustanovio niz nepravilnosti u zapošljavanju pojedinih profesora i saradnika u nastavi na tom fakultetu. Najveći organ fakulteta je Vijeće, koje bira dekana. Ako je neko nezakonito zapošljen, kako on može biti član toga Vijeća, i kako može birati dekana«, navodi predsjednik Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore, prof. dr Duško Bjelica, i član pomenutog Upravljačkog tijela, u razgovoru za Portal Analitika.
Precizirajući o kakvim se prekršenim članovim Statuta Univerziteta radi, Bjelica kaže da je riječ o članovima 75 i 85 Statuta Univerziteta, kojima se reguliše sticanje akademskih zvanja za nastavno osoblje i saradnike u nastavi.»Mi sada ne možemo reći kada je do tih nepravilnosti došlo, da li tokom mandata Draga Radulovića, ili nekog od njegovih prethodnika«, kaže Bjelica.
Sagovornik Portala Analitika, nije htio, međutim, da dalje precizira medijske navode o trošenim sredstvima na Pravnom fakultetu koja u izvještaju nijesu obrazložena. On je potvrdio svoju raniju izjavu, da je riječ o blizu 400 hiljada eura koje su na Pravnom fakultetu podijeljeni petorici profesora u vremenskom periodu od 20 mjeseci.
Pravni fakultet nije u vanrednom stanju: Za jutros je zakazana prva sjednica Upravljačkog odbora Pravnog fakulteta, u punom sazivu, nakon što su, prije dva dana, za članove tog tijela imenovana dva profesora sa Pravnog fakulteta, Biljana Đuričin i Dragan Radonjić.
»Od danas, njih dvoje čine vezu Upravnog odbora sa Pravnim fakultetom«, kaže Bjelica.
Bjelica naglašava i da Pravni fakultet državnog crnogorskog Univerziteta »nije ni u kakvom vanrednom stanju«, te da svi nivoi studija i rad fakulteta teku u najnormalnijem redu, kako predavanja, tako i ispiti, u što se Bjelica, kako kaže, uvjerio kroz brojne razgovore sa profesorima, saradnicima u nastavi i da studentima sa Pravnog.
Podsjetimo, nakon što je prošle sedmice razriješen dekan Pravnog fakulteta u Podgorici, Drago Radulović, zbog »nepoštovanja i ignorisanja odluka UO«, ovom univerzitetskom jedinicom rukovodi petočlano Upravljačko tijelo zajedno sa rektorom, profesorom Predragom Miranovićem. Za vezu UO sa Pravnim fakultetom, prekjuče su, ponavljamo, imenovana dva profesora sa ovog fakulteta – prof. Biljana Đuričin i prof. Dragan Radonjić. Članovi Upravljačkog tijela su još i dvojica članova Upravnog odbora, i to upravo Duško Bjelica, te Igor Radusinović, profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Podgorici, kao i generalni sekretar Univerzteta, Jelena Pajković.
»Upravni odbor je sve završio, sve je razmršeno. Sad je stvar u rukama fakulteta«, kaže Bjelica, predsjednik Upravnog odbora, tijela koje, po Statutu, upravlja Univerzitetom i ima veoma visoke nadležnosti.
Dekan Radulović je razriješen nakon što je UO, na čelu sa Bjelicom, tražio prije mjesec dana od svih fakulteta da dostave informacije o zaradama i naknadama koje se isplaćuju iz budžetskih sredstva, naknadama od samofinansirajuće nastave, za naučno-istraživački rad, za stručno komercijalne djelatnosti i pružanje usluga na tržištu, naknade za međunarodne projekte, troškove službenih putovanja, kao i promjene broja zaposlenih za period od 2008. do 2012. godine.Radulović je bio jedini dekan među 20 dekana državnih fakulteta, koji u propisanom roku nije odgovorio ni na jedan od zahtjeva UO, kao ni na posebne dopise u kojima je to tijelo tražilo više informacija o navodnom mobingu na koji su se žalile saradnice u nastavi na tom fakultetu Lana Burić i Slađana Asanović.
U žiži javnosti zbog neakademskih motiva: Po Statutu Univerziteta, dekan je odgovoran Vijeću fakulteta, rektoru i Upravnom odboru.
Tako je UO, po prvi put, u slučaju Pravnog fakulteta, koji je u posljednje vrijeme ne samo zbog finansijskog izvještaja, već i zbog mnogih drugih neakademskih motiva, upao u žižu crnogorske javnosti, 10. oktobra, bio prisiljen da preuzme ovlašćenja ove univerzitetske jedinice, koja se odnose na nastavni proces, akademska pitanja i finansijsko poslovanje te institucije.
Po Statutu, predstavnike akademskog osoblja, njih sedam, bira Senat, po proceduri utvrđenoj posebnim aktom. Ima i tri spoljna člana koja imenuje vlada, kao i jednog predstavnika neakadamskog osoblja i dva predstavnika studenata.
Senat Univerziteta ranije je odlučio da predstavnici akademskog osoblja u Upravnom odboru, osim Bjelice, budu Slavica Perović, sa Instituta za strane jezike, Radmila Vojvodić (Fakultet dramskih umjetnosti), Kemal Delijić (Metalurško- tehnološki), Igor Radusinović (Elektrotehnički), Milica Martinović (Medicinski) i Gordana Paović-Jeknić (Pravni fakultet). Vlada je za svoje predstavnike izabrala Srđana Kovačevića, Stanka Zlokovića i profesoricu Ekonomskog fakulteta Vesnu Karadžić. Zaposlene u novom Upravnom odboru predstavljaju Branka Bošnjak, saradnike u nastavi Mladen Gogić, a studente Ilija Kaluderović.
Razriješeni dekan Pravnog fakulteta Drago Radulović ocijenio je ranije da je takva odluka UO Univerziteta Crne Gore nezakonita i da je, kako navodi, rezultat puča koji je izvršen bez osnova. Portal Analitika je u nekoliko navrata, telefonom i pismenim upitima, pokušao da od profesora Radulovića sazna detalje. Bezuspješno.
Bivši dekan Radulović juče je kazao i da je pogriješio što u predviđenom roku nije dostavio tri izvještaja, ali i ocijenio da se odluka Upravnog odbora o njegovom razrješenju svodi »na paušalne ocjene i neistine«.
Gordana BOROVIĆ