Sci/Tech

Nepriznati pronalazač kompjutera

Izvor

 

 

 

Pravo na patent

 

Na osnovu prava na patent može se odgovoriti da je pronalazač kompjutera bio engleski matematičar, zatim filozof, pronalazač i politički ekonomista Čarls Bebidž, koji je u 19. vijeku prvi došao na tu ideju. Međutim, prvi funkcionalni kompjuter na svijetu je u svakom slučaju izumio Konrad Cuze i to 1941. godine, u sobi njegovih roditelja u Berlinu. 22. juna 2010, navršilo se 100 godina od njegovog rođenja. To je ujedno bio i razlog da glavni grad Njemačke, 2010. proglasi „Godinom Cuzea“. Konrad Cuze je umro 18. decembra 1995, a o tome kako je sve počelo pričao je u jednom intervjuu iz 1992.

 

„Završio sam građevinski fakultet i u građevinarstvu su neophodni proračuni statike što iziskuje mnogo računanja. Tražio sam način da automatizujem te proračune i na kraju sam došao do onog što danas nazivamo kompjuter.“

 

 

Kompjuter Z1

komp3vKompjuter Z1, napravljen 1938. godine, sastojao se od lima, šipki i ručica. Savršeniji model Z2 imao je i telefonske releje, a model Z3, napravljen 1940. godine, bio je prvi kompjuter na svijetu koji je funkcionisao. Računar se sastojao od 600 telefonskih releja, bio je velik kao ormar i danas se nalazi u „Njemačkom muzeju“ u Minhenu.

 

Konrad Cuze nije napravio samo ono što se danas zove hardver, nego mu je bio potreban i program, odnosno softver. Uputstva i brojevi bili su na binarnim trakama, a mašina je na osnovu toga pravila proračune.

 

Izgubio pravo na patent

 

komp2vKonrad Cuze rano je shvatio univerzalnost računara. Nije bio član nacističke stranke, ali je svoju mašinu stavio u službu rata – za projektovanje novih aviona i dešifrovanje poruka saveznika. Kasnije je izjavio da je to za njega prije svega bio tehnički izazov.

Model Z4 napravio je 1944.- te godine, tek 1950. je prodat u Cirihu, ali tada je konkurencija već bila daleko izmakla – prije svega američki koncern IBM koji je pravio računare prvo sa cijevima, a onda sa tranzistorima.

 

Cuze je 1940 osnovao sopstvenu kompaniju koja je bankrotirala 25 godina kasnije, ali za njega je najveći poraz bio gubitak u sporu oko prava na patent. „To je bilo veliko razočaranje, presuda nije bila u redu – to je bilo jasno i slepcu“, sjećao se Cuze.

 

Šezdesetih godina, poslije bankrotstva, počeo je da se bavi slikarstvom – pored ostalog napravio je portret Bila Gejtsa koji je danas u sjedištu Majkrosofta.

 

Autori: Mihael Engel / Nenad Briski (Dojče Vele)

Portal Analitika