Abiznis

Zabrinutost zbog isporuke gasa

Nestabilnost na naftnom tržištu, kineski juan u fokusu ulagača

Cijena naftnih fjučersa ponovo je snižena zbog zabrinutosti da bi sve veći broj slučajeva koronavirusa širom svijeta mogao da dovede do smanjenja tražnje za sirovom naftom pošto su se pojavile nove sumnje u efikasnost vakcina protiv omikron soja.

Nestabilnost na naftnom tržištu, kineski juan u fokusu ulagača Foto: Pixabay
Analiza tržišta
Analiza tržištaAutorka
Portal Analitika/ReutersIzvor

Cijena fjučersa na Brent snižena je 76 centi, ili 1%, zaustavljajući se na 74,39 dolara po barelu, dok je američka nafta West Texas Intermediate (WTI) jeftinija 38 centi, ili 0,5% i sada košta 71,29 dolara.

Omikron soj, prijavljen u više od 60 zemalja, predstavlja „veoma visok“ globalni rizik, uz neke dokaze da je otporan na zaštitu koju pružaju vakcine, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji.

Organizacija zemalja izvoznica nafte OPEC podigla je prognozu svjetske tražnje za naftom za prvi kvartal 2022. godine, ali je svoje predviđanje rasta za cijelu godinu ostavila stabilnim, rekavši da će omikron soj imati blagi uticaj kako se svijet bude navikavao na suočavanje sa pandemijom.

Vlade širom svijeta, uključujući nedavno Veliku Britaniju i Norvešku, pooštravaju ograničenja kako bi zaustavile širenje omikrona.

Najmanje jedna osoba umrla je u Britaniji nakon što je zaražena omikronom, što je prva javno potvrđena smrt u svijetu nakon zaraze sojem koji se brzo širi.

Izvoz nafte

U Kini, glavna proizvodna provincija Džeđijang, borila se protiv svog prvog klastera COVID-19 ove godine, sa stotinama hiljada građana koji su sada u karantinu.

„Kina je najveći svjetski uvoznik sirove nafte i ti bareli bi mogli da budu pod pritiskom ako bi se Covid nekontrolisano proširio u najmnogoljudnijoj zemlji na svijetu“, rekao je za Reuters direktor energetskih fjučersa u Mizuhou u Njujorku Bob Javger.

OPEC i njegovi saveznici, grupa poznata kao OPEC+, sastaće se 4. januara kako bi donijeli odluku o politici proizvodnje.

Irački ministar nafte je u nedjelju rekao da očekuje da će OPEC na svom sljedećem sastanku donijeti odluku o zadržavanju sadašnje politike postepenog mjesečnog povećanja snabdijevanja za 400.000 barela dnevno.

Ministar energetike Saudijske Arabije rekao je da bi tržišta nafte mogla da se suoče sa opasnim periodom jer smanjena ulaganja u istraživanje i bušenje prijete da smanje proizvodnju sirove nafte za 30 miliona barela dnevno do 2030. godine.

U međuvremenu, u SAD, prema vladinim podacima, očekuje se da će proizvodnja sirove nafte iz Permskog basena, najveće formacije uljnih škriljaca u toj zemlji, dostići rekordan nivo u januaru.

Isporuka gasa

U Evropi su cijene prirodnog gasa porasle 11% zbog hladnijih prognoza i zabrinutosti da će gasovod Gazprom PAO Sjeverni tok 2 od Rusije do Njemačke ostati zatvoren ako Rusija obnovi agresiju na Ukrajinu.

Taj gasovod bi pomogao da se povećaju isporuke gasa Evropi gdje su zalihe bile na izuzetno niskom nivou za ovo doba godine.

Povećane cijene gasa trebalo da podrže tražnju za naftom i cijene dok evropski proizvođači i proizvođači električne energije prelaze sa oskudnog i skupog gasa na naftu da bi napajali svoja postrojenja.

Trgovci će se ove sedmice takođe fokusirati na odluke o monetarnoj politici za koje se očekuje da ih donesu Evropska centralna banka, američke Federalne rezerve, Banka Engleske i Banka Japana, potencijalno uključujući rano zaustavljanje paketa podsticaja.

Kineski juan je jutros ojačao u odnosu na dolar zbog održive korporativne tražnje na kraju godine, iako su neki investitori oprezni uoči niza odluka kineske centralne banke ove sedmice koje bi mogle uticati na globalne tokove.

Kineska valuta

Prije jutrošnjeg otvaranja tržišta, Narodna banka Kine (PBOC) postavila je srednju stopu na 6,3675 po dolaru, šest pipsa slabije od prethodnog fiksnog nivoa od 6,3669.

U skladu sa prethodnim sedmicama, jutrošnji zvanični kurs bio je slabiji od tržišnih projekcija, što su investitori protumačli kao signal za usporavanje rasta juana. 

Na spot tržištu, kopneni juan se otvorio na 6,37 po dolaru i mijenjao se jutros za 6,3655 dolara, 25 pipsa više u odnosu na prethodno zatvaranje.

Pažnja ulagača sada je preusmjerena na ovosedmični sastanak o politici Federalnih rezervi, a očekuje se da će američka centralna banka objaviti ubrzavanje završetka svog programa kupovine obveznica.

Očekivanja su da bi se juan mogao suočiti sa određenim pritiskom ako Fed ubrza tempo monetarnog pooštravanja, zbog smanjenja kinesko-američke razlike u prinosu.

Što se tiče referentne kamatne stope, PBOC bi sjutra trebalo da vrati više od 950 milijardi juana (149,26 milijardi dolara) srednjoročnih kredita koji dospijevaju, u isto vrijeme kada odluka o smanjenju obaveznih rezervi banaka stupa na snagu.

U međuvremenu, bivši FX zvaničnik upozorio je na višak dobiti u juanu, koji bi mogao da naškodi izvoznoj konkurentnosti zemlje.

Široki indeks dolara jutros je porastao na 96,448 sa prethodnog zatvaranja od 96,366, dok se ofšor juanom trgovalo u po cijeni od 6,3707 za dolar.

Portal Analitika