Region

Nestašica ljekova zbog neusklađenog kursa eura

Izvor

S druge strane, ukoliko bi Vlada Srbije prihvatila ovakav zahtjev i nabavni kurs, koji je sada 99,3 dinara za euro, uskladila s realnim, koji je premašio 117 dinara za euro, to bi dovelo do poskupljenja medikamenata.

Proizvođači novih ljekova, okupljeni u udruženju Inovia zatražili su od premijera Srbije i ministarstava zdravlja i trgovine usklađivanje kursa, jer zbog te neusklađenosti, kako kažu, farmaceutske kuće koje posluju u Srbiji na svakoj kutiji lijeka gube više od 18 odsto.

Članice udruženja zatražile su da se utvrdi zakonska obaveza korekcije cijena ljekova s kursom eura na mjesečnom nivou, ili svaki put kada razlika između zvaničnog kursa NBS i kursa uredbe iznosi više od tri odsto.

- Farmaceutske kompanije pristale su još 2011. da sve lekove s takozvanih A i A1 lista isporučuju po 10 odsto nižoj cijeni u odnosu na zvaničnu, što je budžetu Srbije donijelo uštedu od 1,2 milijarde dinara (oko 11 milona eura) godišnje. Uz to i uz gubitke zbog kursa, proizvođači gube skoro trećinu vrijednosti. Do sada su oni sami pokrivali tu razliku, ali pitanje je vremena dokle će još moći to da rade - kaže za Blic Bojan Trkulja, direktor udruženja Inovia, ali ne želi da precizira koliko će još dugo farmaceuti pokrivati te gubitke prije nego što prestanu da isporučuju ljekove.

U pismu koje je Inovia uputila Vladi Srbije dodaje se da ministarstva zdravlja i trgovine već godinu dana nisu obnovila redovnu odluku o maksimalnim veleprodajnim cijenama novih ljekova, a zbog tog kašnjenja više od 400 ljekova nije dostupno pacijentima.

(Foto: blic.rs)

Portal Analitika