Naime, u ispitivanju sprovedenom od 16. do 20. aprila, 39 odsto ispitanika izjasnilo se kako bi na novom referendum glasalo za nezavisnost, njih 45 procenata bilo bi protiv, dok je devet odsto neopredijeljeno.
Kada su u pitanju pristalice nezavisnosti, očekivano prednjače simpatizeri Škotske nacionalne partije – njih 95 odsto glasalo bi za. Sa druge strane, gotovo svi simpatizeri konzervativaca glasali bi protiv, odnosno njih 99 procenata.
Oni koji su bili za Brexit dominantno su protiv
Zanimljivo je kako su povodom pitanja nezavisnosti potpuno podijeljeni oni koji su 2016. na referendum o Brexitu podržali ostanak Ujedinjenog Kraljevstva u EU. Po 50 odsto njih glasalo bi i za i protiv škotske nezavisnosti.
Očekivano, većina onih koji su podržali Brexit prije sedam godina, ovog bi puta bilo protiv nezavisnosti Škotske – njih 76 odsto.
U odnosu na referendum o nezavisnosti Škotske koji je održan 2014. godine, 82 odsto onih koji su glasali za, ostali su pri svom stavu do danas. Isto tako, 86 procenata onih koji su tada bili protiv i sada bi zaokružili tu opciju.
Najveća podrška nezavisnosti u Glazgovu, najmanja na jugu
Ono što je najzanimljivije, jeste da bi čak 64 odsto mladih od 16 do 24 godine glasalo za nezavisnu Škotsku. Sa druge strane, protivljenje nezavisnosti najizraženije je među starijima od 65 godina (73 odsto).
Tradicionalno, najveća razlika u korist nezavisnosti, prema podacima istog istraživanja, bila bi u Glazgovu (56-44), dok bi opcija protiv najviše pobornika imala u Južnoj Škotskoj (37-63).