Nekada su hrabri kapetani i mornari gubili živote u tom ledu. A sada taj prolaz od Atlantika do Pacifika, po liniji Sjever – Zapad pokušavaju proći - veslajući!
To je mitska ruta u istoriji navigacije: dotičući Sjeverni pol, omogućava da se vodenim putem pređe iz Atlantika u Pacifik i obrnuto.
Zahvaljujući klimatskom otopljavanju, i topljenju leda, danas je sve drugačije. Od 1974. do danas, ledena površina na zemlji smanjena je za 20 posto, pa i na tom mitskom putu nema više onoliko leda koliko ga je nekad bilo.
Ko će prije, ko će bolje, u borbu sa ledom: I brodovlasnici teretnih brodova nadaju se da će takođe uspjeti jednog dana tuda da prođu. Ali, na prilično diskretan način, to su već uradile čak i kompanije koje imaju specijalizovane kruzere. To je nova atraktivna turistička ruta, sve frekventnija, uz nezadovoljstvo zaštitnika prirode.
Oni koji je prolaze su ljubitelji avantura.
Ovaj prolaz prvi je, nakon trogodišnjeg putovanja, uspio da savlada 1906. godine slavni norveški istraživač Roald Amundsen. On je krenuo sa Grenlanda do Aljaske, na jednoj ribarskoj brodici od 47 m, ojačanoj za ovu potrebu.
Jednoj barci od 5 metara trebala su 2009. godine samo 42 dana, za put dug 1.400 milja. Na njoj su bila dva Engleza, članovi britanske kraljevske mornarice.
Dvojica upornih i neustrašivih, Kevin Olivier i Tomi Lankašajr, tako se zovu, kad bi bilo vjetra, širili bi jedro ali, kad je bilo mirno vrijeme, jednostavno su veslali. Ako bi se našli na ledenoj površini, produžavali su pješke, gurajući za sobom barku, koju su nazvali „Artički mornar“.
„Bilo ih je dvojica i imali su i jedro. Ja ću imati samo vesla, i biću sam“, kaže francuski veterinar Matju Bonier, koji čeka ljeto da prođe isti put samo snagom svojih mišića. Bez sumnje je dobro utreniran.
Prošle godine je išao, takođe sam i samo veslajući, od Senegala do Centralne Amerike.
Sprema se još jedan mornar, takođe Francuz. Zove se Sebastian Rubine i napravio je jedan katamaran, kojeg je nazvao „Babuš“, koji, kad se iznese na suvo, izgleda kao da je postavljen na sankama.
Kad naiđe na ledenu površinu, Sebastian će se penjati na svoje „sanke“ u obliku broda i kliziće po njoj brzo, pomoću snage vjetra, sve do ponovnog spuštanja u more.
Stiže i Amerikanac Tomi Kuk, 64 godine dobro nošene, koji je već u Atlantiku, u kanadskim vodama, a ima namjeru da do kraja ljeta stigne do Pacifika.
Plovi na brodici od 10 metara. Biće i Norvežanin Borg Ousland i još drugih. Priča se o tridesetak barki, a možda i više.
Prošle godine, poduhvat su napravile 23 broda. To je već dobar broj, ako se zna da ih je u 2008. bilo 17, u 2007. 11, a u 2006. samo dvije.
Sa bebom oko Sjevernog pola: Prolaz Sjever-Zapad nije više novi Eldorado za očeličene mornare. Ide se i barkom, sa porodicom. Prošle godine, slavni francuski skiper Filiper Pupon je na brodu od 20 metara prešao iz Atlantika u Pacifik sa ženom Žeraldinom i njihovo četvoro djece, od 13, 9, 2 i jedne godine.
Neki put su to pravi ledolomci, koji su transformisani za turističku upotrebu, kao što je slavni „Kapetan Klebnikov“, od 12 hiljada tona, na kojem može da stane 100 putnika. Najluksuzniji kruzeri koji ovuda prolaze su „Hensitik“ od 8 hiljada tona za oko 20 putnika i „Bremen“. Pripadaju njemačkoj kompaniji Hapag Lojd.
Sedmo putovanje „Hensitika“ započeće sa Grenlanda 16. avgusta, a dolazak je predviđen za 10. septembar na Aljasci.
Prvi kruzer koji je savladao ovaj prolaz bio je „Lindbled Eksplorer“, 1984. godine. Prije dvije godine potonuo je u Antartiku. Sada ih je desetak koji prave ovu turu. Uvijek su puni, iako cijene nisu zanemarljive. Za osobu treba izdvojiti između 5 i 15 hiljada eura.
Period u kojem je more najslobodnije je između polovine avgusta i polovine septembra, kada se koncentriše turistički saobraćaj.
Srećom, zbog zaštite ambijenta, devet mjeseci u godini, tuda se ne prolazi.
Prolaz Sjever Zapad ide između obala Kanade i Aljaske.
Mnogo je teži, međutim, prolaz Sjever - Istok, koji ide od Sibira prema Sjevernom polu sa suprotne, istočne strane. Prošle godine su ga prešle tri jahte. U prošlom vijeku poduhvat je uspio samo 10 puta. Malo, ako se uporedi sa 50-tak koji su izabrali onu drugu rutu, kojom već prolaze kruzeri.
(Prevod: G. B.)