Predsjednik Borda direktora Elektroprivrede Srđan Kovačević, ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika da je spuštanje kote „Andrijeva“, sa 285 na 250 metara nadmorske visine, rješenje koje je ekološki prihvatljivije i jeftinije od postojećeg projekta gradnje hidroelektrana na Morači .
- Za EPCG i A2A projekat niže kote „Andrijeva“ je potpuno prihvatljivo. Analiziramo sva moguća rješenja, a lako se može desiti da mi na tenderu predložimo i nižu kotu „Andrijeva“. Projekat niže „Andrijevo“ je vjerovatno jeftinije jer ne sadrži izmještanje 19 kilometara postojećeg magistralnog puta prema Kolašinu, kako to predviđa prvobitni projekat. Osim toga, niža kota bi imala manji uticaj na životni sredinu i kulturno-istorijske spomenike na tom području – rekao je Kovačević za Portal Analitika.
Prvobitno rješenje-zastarjelo: Kovačević ističe da je u igri i opcija, da se umjesto predviđene četiri elektrane po starom projektu („Zlatica“, „Milunovići“, „Raslovići i „Andrijevo“), predloži varijanta sa dvije elektrane koje bi bile povezane hidrotehničkim tunelima.
- Elektroprivreda ima rješenje od četiri kaskadne elektrane na Morači sa visokim „Andrijevom“, koje je prilično staro. Nove tehnologije, nova rješenja i nova znanja omogućavaju, po nama, bolje korištenje potencijala rijeke Morače, naveo je Kovačević.
Na konstataciju novinara Portala Analitika, da je niže „Andrijevo“ energetski lošije rješenje od postojećeg projekta jer će proizvoditi više jeftinije bazne energije na račun vršne, Kovačević je odgovorio:
- U pravu ste. Međutim, iako želimo od tog projekta da imamo velike ekonomsko-energetske efekte, mi smatramo da svaki energetski objekat koji se radi mora biti u skladu sa strogim ekološkim principima, istakao je Kovačević.
Prema važećim uslovima tendera, ponuđači moraju da poštuju uslov da će elektrane na Morači proizvodi makar 600 GWh (gigavatsati) struje.
Godina rekordne proizvodnje: Kovačević rekordnu proizvodnju struje u prvih pola godine, objašnjava investicionim zahvatima ali i povoljnim vremenskim prilikama.
- Prije tri godine najavili smo da ulazimo u niz investicija u proizvodnim objektima jer smo vidjeli ogroman prostor za povećanje električne energije. I najavili smo, da u očekujemo povećanje između 400 i 450 GWh struje ili polovinu proizvodnje HE „Piva“ na nivou godine. Ušli smo u niz zahvata, najpre termoelektrane, potom HE „Perućica“, a hidroelektranu „Piva“ aktivno spremamo za rekonstrukciju. Kao rezultat tih ulaganja ali i vremenskih prilika, imamo polugodišnji rekord u proizvodnji struje od 2.395 GWh. Očekujemo da će ova godina, ukoliko jesen i zima budu na nivou plana, biti rekordna u proizvodnji struje, odnosno, 20 do 30 odsto više u odnosu na važeći rekord. Ukoliko budu loši vremenski uslovi rekord će biti oboren za 10 odsto – najavio je Kovačević, ističući da je neopravdana bila bojazan da bi termoelektrana „Pljevlja“, zbog uhodavanja nove opreme, imala češće zastoje. „Termoelektrana je ove godine imala svega dva zastoja, što je na nivou prethodnih godina“, objasnio je Kovačević.
Ove godine profit preko 20 miliona eura: Prvi čovjek EPCG je uvjeren da će rekordnu proizvodnju da prate i slični finansijski rezultati, uprkos - nižoj cijeni struje.
- Imaćemo dobiti od preko 20 miliona eura na kraju godine, uprkos činjenici da je cijena struje smanjena početkom godine, rekao je Kovačević, koji je ponudio svoje objašnjenje zbog čega je cijena struje po prvi put otišla naniže:
- Cijena struje je smanjena jer smo u odnosu na dozvoljeni regulatorni prihod napravili uštedu od 40 miliona eura. Naime, donijeli smo odluku da ne kupimo dio nedostajuće količine električne energije za prošlu godinu, jer smo imali procjenu da će cijena struje da pada. Naša procjena se pokazala opravdanom, iako su okolne elektroprivrede kupile struju. Benefite od naše odluke, imaju građani Crne Gore jer od početka godine imaju nižu cijenu struje za desetak odsto - kaže Kovačević.
Prema procjenama rađenim u EPCG, zbog niže cijene električne energije kompanija će ove godine imati manji profit za čak 45 miliona eura.
Nema odustajanja od gradnje drugog bloka TE u Pljevljima: Upitan da li je EPCG odustala od izgradnje drugog bloka termoelektrane u Pljevljima, Kovačević je odgovorio odrečno.
- Nismo odustali od gradnje drugog bloka TE u Pljevljima.Trenutno radimo studiju izvodljivosti. Glavni problem kod drugog bloka je neistraženost ugljenog basena u Pljevljima, odnosno, da li ima dovoljno uglja na postojećim nalazištima „Potrlica“ i „Jagnjilo“. Treba imati u vidu da smo značajno povećali snagu i proizvodnju postojećeg bloka termoelektrane do nivoa od 1.500 GWh. Nismo odustali, ali smo jako obazrivi u realizaciji tog posla, zaključio je Kovačević u razgovoru za Portal Analitika.
Predrag ZEČEVIĆ