Oni su u ispravci saopštenja, koje je povodom smanjenja kreditnog rejtinga Crne Gore objavljeno u srijedu, naveli da nedovoljo dobra eksterna pozicija, prije svega, odnosi na platno-bilansnu, prenosi Mina.
Iz Ministarstva su objasnili da je u prethodnom saopštenju greškom u formulaciji navedeno da je slabiji kreditni rejting, prema ocjeni S&P, posljedica je i nedovoljno dobre spoljnopolitičke pozicije Crne Gore.
„U izvještaju S&P se navodi i da je viđenje ekonomskog potencijala zemlje ohrabreno i izgledima za pristupanje EU, što će uticati na jačinu rejtinga“, kazali su iz Ministarstva.
Agencija S&P snizila je kreditni rejting Crne Gore sa BB na BB-, ali su njeni izgledi /outlook/ popravljeni sa negativnih na stabilne.
„Smanjenje rejtinga odražava stav S&P-a da se država suočava sa rastućim izazovima u nastojanjima da stabilizuje nivo državnog duga, imajući u vidu slabljenje ekonomije, pritiske koji proizlaze iz potencijalnih obaveza, kao i smanjenje spoljnjeg finansiranja banaka“, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Analitičari te bonitetne kuće saglasni su sa procjenama Ministarstva da će rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) ove godine biti na nivou 0,5 odsto.
„Njihove prognoze zasnivaju se na ocjeni da je program fiskalne konsolidacije doveden u pitanje zbog usporavanja ekonomskog rasta i nastavka akumuliranja poreskih i drugih dugovanja u privredi“, kazali su iz Ministarstva.
U S&P, kako se dodaje, vjeruju da bi eventualna plaćanja po osnovu aktiviranja datih garancija dodatno opteretila državni budžet.
Iz Ministarstva su objasnili da promjena autluka iz negativnog u pozitivni ohrabruje, posebno imajući u vidu činjenicu da su mnoge članice EU, poput Finske, Luksemburga, Holandije, Austrije, Francuske, Belgije, Estonije, Italije, Slovenije, Portugalije ocijenjene kao zemlje sa negativnim autlukom.
Stabilan outluk je, prema stavu S&P, balans u pogledu rizika od uticaja mogućih daljih pogoršavanja u spoljnjem okruženju na spremnost Vlade da nastavi reforme u cilju prevazilaženja ekonomskih slabosti.
„Prema tom scenariju državni dug i nivo deficita mogli bi porasti do nivoa koji nije u skladu sa trenutnim fiskalnim procjenama S&P”, saopštili su iz Ministarstva.
Iz Ministarstva su dodali da, zahvaljujući stabilnom autluku, S&P može povećati kreditni rejting ukoliko država implementira započete reforme u dijelu tržišta rada i poslovnog okruženja, što bi moglo doprinijeti poboljšanju ekonomske konkurentnosti i diverzifikacije ekonomije, kao i povećavanju kapaciteta u ključnim sektorima.