Abiznis

DRI negativno ocijenila finansijsko izvještavanje i uslovno usklađenost sa zakonom poslovanja Regionalnog vodovoda za 2020. godinu

Nije evidentirano 600 hiljada eura duga

Ponavljanje istih propusta, pogrešna knjiženja i neevidentiranje obaveza na propisan način uslovilo je da Državna revizorska institucija (DRI) da negativno mišljenje na finansijski izvještaj Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje (RVCP), a zbog neusklađenosti sa više propisa dala je uslovno mišljenje na pravilnost poslovanja u 2020. godini, dok je direktor bio Goran Jevrić, koji je smijenjen prošlog ljeta.

Nije evidentirano 600 hiljada eura duga Foto: UGC
PobjedaIzvor

Pogrešnim knjiženjem ulaganja u cjevovod od 233,5 hiljada eura na troškove vodovoda umjesto postrojenja i opreme, jedan račun je precijenjen, a drugi potcijenjen za taj iznos, zbog čega je za 2016. godinu umanjen iznos obračunate dobiti. Revizori su ovaj propust registrovali još 2019, ali je ta greška nastavila da se ponavlja. Nijesu se mogli izjasniti kako će to što nije evidentiran dug prema Ministarstvu finansija i CBCG od 588,3 hiljade eura uticati na finansijske iskaze, zbog čega im je naloženo da naprave korekciju u knjigovodstvu radi realnog prikaza obaveza.

Bolja saradnja

Revizori su preporučili RVCP da preispita postojeći način regulisanja vodosnabdijevanja i nađu prihvatljiv model, pošto su se primorski vodovodi požalili na nedostatak saradnje. Revizori su ocijenili da nelegalna i nekontrolisana eksploatacija šljunka ugrožava izvorište Bolje sestre i upozorili da je potrebna sinergija Ministarstva poljoprivrede i uprava za vode, inspekciju i policiju kojima je preporučeno da osmisle i uspostave efikasniji oblik zaštite ovog vodoizvorišta.

– Potrebna je i odgovarajuća aktivnost tužilaštva i sudskih organa, koja će se ogledati u pokretanju postupaka i sankcionisanju lica za nelegalnu eksploataciju prirodnih dobara – stoji u izvještaju.

Poslovanje RVCP u 2020. nije bilo usklađeno sa zakonima o radu, upravljanju i unutrašnjim kontrolama, te pravilnicima o kontnom okviru, korišćenju službenih vozila, reprezentaciji i računovodstvu. Tako je ova kompanija, kako navode revizori, pored zapošljavanja na neodređeno osam lica u 2020. godini, uprkos očekivanju loše sezone i smanjenja prihoda, preko agencije za

privremeno ustupanje zapošljenih angažovala još sedmoro za redovne sistematizovane poslove. Prilikom službenih putovanja nijesu koristili propisane obrasce putnog naloga niti su kontrolisali korišćenje i održavanje službenih vozila, a izmjenom pravilnika prošle godine su ukinuli kontrolne procedure reprezentacije, za koju je potrošena 31 hiljada eura.

Optimizacija

Revizori su sugerisali Vladi da optimizuje troškove, preispita visinu naknada bordu, troškove reprezentacije i reklamiranja. Naknada predsjedniku borda je sa 250 povećana na 350 eura, a članovima sa 150 na 250, odnosno 28 hiljada ukupno. Za sponzorstva su potrošili 34 hiljade, pomoć 11,5 hiljada, reklamiranje i promotivni materijal 48,5 hiljada eura, što je premašilo planiranih 90 hiljada eura. Senator Zoran Jelić koji je rukovodio revizijom i predsjednik Senata dr Milan Dabović će sa ovim izvještajem upoznati odbor direktora, Ministarstvo poljoprivrede i skupštinski Odbor za ekonomiju.

Finansijski plan

Od planiranih 6,57 miliona prihoda realizovano je nepunih šest miliona eura, dok je od planiranih 6,4 miliona rashoda ostvareno 6,1 milion. RVCP je ostvario gubitak od skoro 200 hiljada eura, iako je planirana dobit od 154,6 hiljada. Nije ispoštovan pravilnik koji je predviđao izradu dvije opcije finansijskog plana,

+ predviđenog i opcije u slučaju neostvarivanja očekivanog. Tokom prošle godine izmijenjeni su pravilnici pa je izostavljena obaveza izrade pogoršane opcije i izvještavanja direktora o usaglašenosti plana rada sa pravilnikom.

Portal Analitika